22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Berisha kujton çlirimin e Prizrenit në 1999: Luftëtarët e UÇK-së e ndjenin se liria ishte afër

Marrëveshja e nënshkruar mes forcave të KFOR-it dhe atyre serbe, e njohur si Marrëveshja e Kumanovës më 9 qershor 1999 do të sillte tërheqjen e trupave policore dhe ushtarake serbe nga territori i Kosovës.

Zafir Berisha, ish – komandanti i UÇK-së, e kujton atë kohë duke thënë që ushtarët e UÇK-së kishin parandjenjën se “liria ishte afër”.

“Të kthehem në kohë, në dy ose tri javët e fundit të luftës në Kosovë, mund të them se Serbia ishte e dërrmuar nga aleanca NATO-s, pasi ato javë, kishte intensifikim të bombardimeve që me njëfarë forme ne që ishim në terren, e pamë që Serbia dhe ushtarët e saj, filluan që të dezertonin. Kishim edhe informata nga brenda qytetit, ku disa nga podrumet e objekteve në qytet ishin shndërruar në burgje për dezertorët e Serbisë. Me një fjalë, ishte ajo ndjenja tek luftëtarët e UÇK-së, se liria është afër”.

“Me të kuptuar në mbrëmjen e 9 qershorit lajmin për nënshkrimin e kapitullimit nga Serbia, njësitet e UÇK-së ishin në mobilizim e sipër, pasi ne duke e njohur logjikën apo doktrinën ushtarake për tokë të djegur të Serbisë, filluam t’i afroheshim qytetit për të mos ndodhur më e keqja. Ishte momenti më i rrezikshëm i luftës, pasi Serbia në tërheqje e sipër mund të bënte një masakër tjetër në Prizren”.

Berisha në një rrëfim në Info Magazine në Klan Kosova, ka theksuar që ishin momente emocionuese, sidomos për ata që ishin qysh nga ditët e para në luftë.

“Ka qenë një ndjenjë e jashtëzakonshme. Mua më ka dhënë përparësi pak edhe njohja e gjuhës gjermane meqë ishte KFOR-i gjerman. Më kujtohet një oficeri i lartë i cili u befasonte kur na shihte se në çfarë gjendje ishim dhe çfarë fuqie ushtarake e kishim përballuar. Por, më e veçanta prej të gjithave ka qenë takimi me qytetarë të zakonshëm, të cilët me muaj kishin ndejtur në ankth nga frika e masakrave që mund të ndodhnin dhe ishte një ndjenjë e papërshkrueshme çlirimi i i Prizrenit”, u shpreh ai.

Më Shumë

Sërish shpallet i pafajshëm ish-inspektori i Komunës së Prizrenit i akuzuar për keqpërdorim të detyrës

 Ish-inspektori i tregut në Komunën e Prizrenit, Fatmir Gashi është shpallur sërish i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren. Ai akuzohej se kishte keqpërdorur pozitën...

Sot protestohet para Qeverisë

Për herë të dytë brenda më pak se shtatë ditë, Punëtorët e Lotarisë së Kosovës do të mblidhen për të protestuar para Qeverisë së...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

”Do të bëjë ‘copa-copa”-Burri i kërkon falje gruas në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Suharekë të enjten e ka dënuar me 700 euro gjobë të akuzuarin për lëndim të lehtë trupor dhe...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Sulmi ndaj infermierit në Dragash, reagon FSShK-ja

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë, ka reaguar për sulmin ndaj infermierit në urgjencën e QKMF-së në Dragash. Sipas reagimit, infermieri është sulmuar verbalisht...

Arrestohen dy person të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Ata kanë qenë të kërkuar nga organet e drejtësisë, transmeton “PrizrenPress”. ARRESTIM I PERSONIT TË KËRKUAR • Rr. Kaqaniku, Prizren 16.06.2021...

“E pashë unë i pari…” – Plas sherri për femra në plazh, dy vëllezërit nga Kosova zihen me grushta me vëllezërit në Shëngjin

Konflikti mes disa djemve për femrat në plazh është përshkallëzuar duke përfunduar në dhunë fizike mes disa djemve në Lezhë. Dy vëllezër nga Kosova të...

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi arrihet brenda disa muajsh

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se takimi i Brukselit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit  serb, Aleksandar Vuçiq, është një...

“A je për me ba dashni?” Enca i përgjigjet fanses: Çdo ditë

Enca Haxhia ditën e djeshme bëri një status në ‘Instastory’ ku të gjithë fansat mund ta pyesnin dhe të shuanin kuriozitetin rreth jetës private...

Tensione të larta, synime modeste në takimin Biden-Putin

Presidentët Biden dhe Putin takohen të mërkurën në një kohë kur mes dy vendeve ekzistojnë mosmarrëveshje të thella dhe shpresat për arritje të rëndësishme...

Habit moderatorja: ‘E refuzova yllin e Real Madridrit”

Moderatorja Gea Braha ishte e ftuar në emision sportiv ‘Top Arena’, që i dedikohet totalisht Kampionatit Europian 2021. Braha e nisi karrierën e saj si...

Në 78 vjetorin e lindjes, veshje dhe libra të Ukshin Hotit vendosen në Shtëpinë Muze

Sot shënohet 78 vjetori i lindjes së njërit ndër intelektualët dhe veprimtarët më të shquar kosovarë, Ukshin Hotit, shkruan KultPlus. Ukshin Hoti ka qenë dhe...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Dy raste pozitive me Covid në Kosovë

Nga 1.328 teste të kryera në 24 orët e fundit, në Kosovë janë regjistruar vetëm dy raste pozitive me COVID-19. Rastet janë nga qyteti...

Xhaka gjithnjë e më afër Romës, gjiganti italian rritë më shumë ofertën në drejtim të Arsenalit

Granit Xhaka është i destinuar të transferohet te Roma gjatë afatit kalimtar veror. Ylli shqiptar ka pranuar se dëshiron largimin nga Arsenali dhe gjiganti italian...

Lajmet e Fundit