10.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Krasniqi: E gjithë kjo maskaradë e ka adresën në Beograd

Ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi në seancën e parë të Speciales ka thënë se ndërmarrje e përbashkët kriminale janë jo vetëm serbët në Serbi, ishte dhe është këmbë e krye vetëm koka e saj në Beograd, mbështetësit e politikave të Beogradit.

Ai ka thënë se “e gjithë kjo maskaradë e ka adresën në Beograd dhe te mbështetësit e politikave të saj, kudo qofshin ato”.

“Natyrisht në seancat tjera unë do të them edhe më shumë, veç nuk do ta ndjeja veten mirë të isha në shërbim të politikave të krimit dhe gjenocidit të Serbisë për të cilat edhe prokurori serb Vukçeviqi tha këto ditë, pasi është ngritur aktakuza, se ka qenë prokuror nga viti 2003, unë mendoj se adresa e qartë e krejt kësaj masakarade është në Beograd dhe te mbështetësit të politikave të saj kudo qofshin ato”, ka thënë ai.

Krasniqi tutje ka shtuar se ka qenë i dënuar nga regjimet kriminele të Jugosllavisë, në vitin 1981 dhe 82, e kjo sipas tij, pasi kishte lecuar libra dhe e kishte kundërshtuar atë regjim.

“Për mua është bërë padrejtësi e madhe dhe do ta bëjë edhe këtë padrejtësi, sepse populli e ka një fjalë thotë ‘njeri është më i fortë se guri’ dhe atë që se ban guri, e ban njeriu. Unë edhe populli im kemi bajtur shumë padrejtësi dhe nuk kemi pasur nevojë për këtë padrejtësi”, ka thënë ai.

Krasniqi: Asnjëherë s’i kam trajtuar njerëzit ashtu siç më trajtuat mua që nga dita e arrestimit

Ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi, ka thënë se asnjëherë nuk i ka trajtuar njerëzit ashtu siç Dhomat e Specializuara e trajtuan atë prej ditës së arrestimit e deri në paraqitjen e sotme.

“Dua të them këtu se unë jam arrestuar më 4 nëntor në aktakuzë po na quani ndërmarrje kriminale e përbashkët. Unë dua të deklaroj sot se kurrë në jetën time, në asnjë rast të vetëm nuk i kam trajtuar njerëzit as kaq se si më trajtuat mua nga ndërtesa e burgut deri në këtë ndërtesë”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se e ndjen vetën më shumë se mirë dhe kurrë nuk do të donte të ishte në petkun e njerëzve që kanë shpirt krimineli.

Ai ka thënë se është intelektual, njëri që politikisht e ka luftuar Serbinë dhe kurrë nuk e ka drejtuar gishtin nga popullsia civile.

“Ju në aktakuzë po mundoheni ti ndani njerëzit në katolik e mysliman, unë jam shqiptar. Cilësimi i prokurorit që ne qenkemi ndërmarrje kriminale, për mua shokët e mi dhe familjen time, nuk ka diçka më fyese pasi ne një kohë të gjatë në rrethana tepër të vështira, u vumë në shërbim të lirisë”, ka thënë ai.

11:26
Krasniqit i lexohet aktakzua, ai thotë se e mori të korrigjuar pasi shkoi në Hagë
Jakup Krasniqit i është lexuar aktakuza me të cilën ai ngarkohet nga Dhomat e Specializuara. Gjykatësi i procedurës paraprake ia ka shpjeguar rregullat dhe po ashtu e pyeti Krasniqin nëse e ka pranuar aktakuzën në gjuhën shqipe, të cilën e flet.

Krasniqi është përgjigjur se një pjesë të aktakuzës e ka pranuar më 4 nëntor e pastaj në Hagë i është dorëzuar një aktakuzë, për të cilën thotë se ka qenë variant i korrigjuar dhe se e ka kuptuar mirë dhe lexuar mirë.

“Aktakuzën e kam marrë, një pjesë të saj me 4 nëntor. Por edhe pasi kam ardhur në Hagë e kam marrë të korrigjuar një pjesë të aktakuzës, e kam lexuar dhe kuptuar mirë”, ka thënë ai.

Më Shumë

Në këtë kohë krize, Ledri Vula blen veturë që kap vlerën mbi 100 mijë euro

Reperi i njohur, Ledri Vula është bërë me një veturë të re luksoze. Bëhet fjalë për veturën e tipit “Porsche”, e cila ka një çmim...

Jasharaj paralajmëron përkeqësim të situatës nëse nuk ekzekutohen pagat

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj i ka bërë thirre Qeverisë së Kosovës të ekzekutoj pagat për të gjithë punëtorët e arsimit më së largu...

Lajmet e Fundit