5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Krimet e pasluftës nën juridiksionin e Gjykatës Speciale

Gjykata-peshorjaGjykata Speciale nuk do të ketë juridiksion vetëm mbi personat përgjegjës për pretendimet e ngritura në raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, të hartuar nga Dick Marty.

Do të trajtojë të gjitha krimet më serioze që kanë ndodhur gjatë luftës së fundit dhe një vit pas saj, përfshirë vrasjet politike.

Është tërësisht i mbyllur procesi për krijimin e bazës ligjore për këtë gjykatë, që po zhvillohet nën patronazhin e presidentes Atifete Jahjaga. Informacione përmbajtjesore në diskutim nuk jep kurrkush, as nga Presidenca e as nga Ekipi Teknik, i cili është duke negociuar me autoritetet evropiane legjislacionin.

Një burim në Presidencë ka treguar se me ligj të veçantë do të listohen të gjitha krimet, për të cilat do të ketë juridiksion Specialja./Koha Ditore/

Më Shumë

Trazira në një nga burgjet më të mëdha të Ekuadorit, të paktën 15 të vdekur – në mesin e viktimave edhe “El Patron”

Të paktën 15 të burgosur vdiqën të hënën në trazirat e fundit brenda sistemit të burgjeve të Ekuadorit, njoftuan zyrtarët në vendin e Amerikës...

Pagat për grevistët do të dalin të hënën

Kryetari i BSPK-së, Atdhe Hykolli, ka bërë të ditur se pagat për shërbyesit civilë që janë në grevë do të ekzekutohen të hënën. Ai, në...

Lajmet e Fundit