23.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Kurti nis sot takimet në shtetin e Iowas në SHBA

Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar edhe nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, po realizojnë një vizitë dyditëshe në shtetin e Iowas në SHBA.

Të premten e 13 prillit, kryeministri Kurti, takimet zyrtare I fillon me Guvernatoren e 43 të këtij shteti, Kim Reynolds, për të vazhduar me sekretarin e agrikulturës, Mike Naig.

Kryeministri KLurti do të jetë prezentë dhe në hapjen e shërbimeve të Konsullatës kurse më vonë gjatë ditës do të pritet në takim nga Gjeneralmajor Benjamin Correll, I cili është edhe komandant i Gardës Kombëtare të Iowas, me të cilën FSK-ja ka bashkëpunim të ngushtë.

Marrëdhënia speciale në mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Iowa-së i ka zanafillat qysh nga ditët e para të çlirimit të Kosovës. Prezenca e ushtarëve amerikan me origjinë nga Iowa në Kosovën e çliruar ka kontribuar në ndërtimin e një shoqërie demokratike, të lirë dhe të orientuar drejt vlerave perëndimore. Janë ushtarët e të dy vendeve që kanë filluar partneritetin ushtarak I cili më vonë u shndërrua në partneritet në mes Republikës së Kosovës dhe shtetit të Iowa-së dhe më vonë rezultojë me hapjen e Konsullatës tonë në kryeqytetin Des Moines.

Republika e Kosovës dhe Shteti i Iowa-së nënshkruajnë marrëveshjen e shteteve simotra me 07 korrik 2013. Marrëveshja u nënshkrua nga Presidentja në atë kohë Atifete Jahijaga dhe

Guvernatori i Ioëa-së në atë kohë Terry Branstad.

Ky partneritet ka një rëndësi të veçantë pasi krijon mundësi të reja për shkëmbimin e përvojave midis dy shteteve tona, mundësi për zhvillim në fushat e ekonomisë, kulturës, bujqësisë, infrastrukturës, drejtësisë dhe arsimit .

Pas nënshkrimit të partneritetit në vitin 2013, Qeveria e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme hapi Konsullatën e Republikës së Kosovës në Des Moines me 29 janar 2016, duke dëshmuar se Qeveria e Kosovës e çmon dhe e vlerëson partneritetin me Iowa-në si reciprokisht të dobishëm.

Përmes këtij partneriteti, u krijuan mundësitë për thithjen e investimeve, rritjen e kapaciteteve njerëzore, shfrytëzimin e potencialit tonë natyror si dhe për promovimin e vlerave tona të përbashkëta. Ky partneritet ndërmjet Kosovës dhe Iowa-së ka ndihmuar në shkëmbimin e vlerave dhe përvojave dhe do t'u ofrojë qytetarëve të të dy shteteve mundësi më të mëdha.

Memorandumet e bashkëpunimit në mes të institucioneve të Kosovës dhe Ioëa-së janë:

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Universitetit të Prishtinës dhe Kolegjit të

Bujqësisë dhe Shkencave të Universitetit të Ioëa State. Gusht 29, 2012

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së

Kosovës dhe Kolegjit Ligjor të Universitetit të Iowa. Shtator 10, 2015

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Akademisë Diplomatike në Ministrin e Punëve të

Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Kolegjit Ligjor të Universitetit të Iowa. Dhjetor

08, 2015

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Des Moines Area Community College

(DMACC), Des Moines, IA dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të

Republikës së Kosovës. Prill 03, 2017.

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Universitetit të Northern Ioëa dhe Ministrisë së

Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Kosovës. Prill 04, 2017.

-Memorandum Bashkëpunimi në mes të Universitetit Drake, Des Moines, IA dhe

Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Kosovës. Prill 05,

2017.

– Memorandum Bashkëpunimi në mes të Universitetit të Iowa, Iowa City, IA dh Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Prill 05, 2017, etj.

RTKLIVE

 

Më Shumë

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike. Kjo...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

Rrahman Jasharaj i SBASHK-ut: E kam vërejtur edhe në autobus që qytetarët më shohin si armik

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, tha se rritja e fundit e pagave është bërë...

Suharekë: Grushtohet 55 vjeçari

Një ngatërresë mes dy personave ka ndodhur dje në fshatin Studençan të Suharekës,  në orët e mbrëmjes. Përleshja, motivet e së cilës ende nuk...

Gjobiten katër investitorë të ndërtimeve të larta për mosrespektim të plotë të ligjit të ndërtimit

Gjatë inspektimit të ndërtimeve të larta në qytetin e Malishevës, inspektorati komunal, sot i ka dënuar katër investitorë të këtyre ndërtimeve, për mosrespektim të...

AAK kërkon nga Qeveria të lejojë tërheqjen e kursimeve nga Trusti dhe rishikimin e Projektligjit për pagën minimale

Tre deputetë të AAK-së, Besnik Tahiri, Bekë Berisha dhe Shemsedin Dreshaj në një konferencë për media kanë kërkuar nga qeveria që të mundësohet tërheqja...

Sot mbahen homazhe dhe mbledhje përkujtimore për legjendën e boksit, Xhevdet Peci

Sot mbahen homazhe dhe mbledhje përkujtimore për legjendën e boksit, Xhevdet Peci Sot do të mbahen homazhet dhe mbledhja përkujtimore për ta nderuar legjendën e...

Brenda një viti e gjysmë në Kosovë janë hapur mbi 13 mijë biznese

Vetëm brenda një viti e gjysmë në Kosovë janë hapur mbi 13 mijë biznese. Kështu i kanë thënë Radio Kosovës zyrtarë nga Agjencia e...

Kurti nis sot takimet në shtetin e Iowas në SHBA

Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar edhe nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, po realizojnë një vizitë dyditëshe në shtetin e Iowas në SHBA. Të premten...

I bllokuar në Prizren, Sakibi ëndërron Bosnjën

Sakib Ademoviq ka 28 vjet që jeton në afërsi të Prizrenit, por vazhdimisht e ëndërron vendlindjen e tij, Gornja Vërsinjën, që gjendet në afëri...

Veseli deklarohet i pafajshëm: Gjyqi të fillojë sa më shpejt dhe ta shpreh pafajësinë time para qytetarëve

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka dalë para Gjykatës Speciale në seancën dëgjimore pas aktakuzës së re, të ndryshuar të cilën Prokuroria e Specializuar...

“Paradoksale”, Totaj thotë se e vizituan 12 ambasadorë, por askush nga Qeveria Kurti

Shumë urime dhe vizita patën pas fitores në Prizren, tha sot kryetari i kësaj komune, Shaqir Totaj. Totaj në Frontal të T7 tha se për...

Konflikt familjar: Motra ther me thikë kuzhine motrën në Prizren

Rastet e dhunës në familje nuk janë të rralla, ku në shumicën prej tyre viktima janë gratë. Por ngjarje të tilla, që shpesh përfundojnë...

Horoskopi për ditën e diel/ Ja cilat shenja do kenë një ditë romantike

Dashi Bukuria e ditës mund të mos jetë e dukshme kur të zgjoheni këtë mëngjes, por me kalimin e orëve do të filloni të kuptoni...

Përjetime të trishta të një maturanti-ushtar

Shkruan: Msc. Arton Ahmetaj 13 maji i 1999-s në Korishë As sot nuk mund ta kujtoj saktë nëse atë natë, të largët për nga koha, por...

Prizren/ Babai e rrah vajzën vetëm pse i shpenzoi 10 euro

Një rast jo fort i zakontë i dhunës në familje është denoncuar mbrëmë, në Policinë rajonale të Prizrenit, ku një grua e ka raportuar...

Lajmet e Fundit