-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Kurti optimist: Ka mirëkuptim për kërkesat e VV-së

AlbinKurti1205Albin Kurti thotë se është optimist për koalicionin e opozitës. Tha se për kërkesat e VV’së në takimet me e organizuara ka pasur mirëkuptim më shumë se që duket publikisht.

Albin Kurti tha se nëse opozita nuk është bashkuar në të kaluarën më së paku ka faj Vetëvendosje.

Duke folur në “Argument Plus”, Kurti tha se përgjigjja e bllokut opozitar për VV’në do të duhej të vinte por se pret që kjo të bëhet në ditët në vijim.

Ai pret që në javët e ardhshme të arrihet marrëveshje dhe të përmbyllen të gjitha fazat e bisedimeve.

Ndërkohë Kurti tha se VV qëndron pas kërkesës për mos vazhdimin e dialogut.

“Në aspekin politik qeveritë e deritanishme ksaj partie shtet kanë bërë ve?5se pazare me Serbinë, çfarëdo që ka kërkuar Serbia në mënyrë që të marrin imunitetin prej EULEX’it në Kosovë. EULEX nuk i nguc këta për korrupsionin këtu ndërkaq këta vazhdojnë të jetojnë në aeroplanin Prishtinë-Bruksel dhe anasjelltas”, tha Kurti, citon Express.

Ai tha se Kosova duhet të ketë dialog të hapur me BE’në. Ai tha se Bashkimi Evropian po i trajton kosovarët si “pacient i cili vazhdimisht gënjehet se do të dal nga spitali”.

Kurti tha se është optimist lidhur me koalicionin qeveritar opozitar.

“Besoj që në këto takimet që kemi pasur ka pasur një farë lloj mirëkuptimi për qëndrimet e Vetëvendosjes edhe për propozimet tona më shumë se sa që duket publikisht”, tha Kurti.

Më Shumë

Prizren, 33 vjeçari e sulmon fizikisht babain e tij

Nuk janë të pakta rastet në Kosovë, kur viktima të dhunës në familje janë prindërit të cilët përjetojnë nga fëmijët e tyre dhunë psikike...

Një vajzë tenton të vetëvritet në “Galeria” të Prizrenit

Një 23 vjeçare ka tentuar t’i jap fund jetës së saj, duke i prerë venat e trupit. Rasti ka ndodhur në qendrën tregtare "Galeria". Këtë e...

Lajmet e Fundit