3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Kurti, senatorëve amerikanë: Duhet të ndërmerren një varg hapash për të vazhduar dialogun me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë të përbashkët me Senatoren Jeanne Shaheen, së bashku me senatorin Peter Ëelch të cilët po qëndrojnë në Kosovë ka bërë të ditur se të dy senatorët i ka njoftuar për sulmet e 24 shtatorit në Banjë të Zveçanit duke kërkuar nga ata që të rritet siguria në Kosovë.

Kurti, në konferencë për media ka kërkuar që Serbia të mbahet përgjegjëse dhe të gjitha këto veprime kërcënuese të ndalen në mënyrë që dialogu Kosovë-Serbi, të ketë edhe një shans.

“Është koha që Serbia, të mbahet përgjegjëse për ndryshe këto sjellje dhe sulme agresive do të vazhdojnë edhe më tutje. I njoftova senatorët që dialogu i lehtësuar nga BE-ja s’mund të vazhdoj sikurse s’ka ndodhur asgjë, s’mund të vazhdojmë punën edhe më tutje”.

“Kapitulli i dialogut për ndërmjetësim duhet të marrë parasysh edhe veprimet sulmuese agresive të Serbisë dhe përpjekjet e saj për aneksimin e Kosovës”, ka deklaruar Kurti.

Ai tutje ka potencuar se duhet të ndërmerren “një varg hapash” që dialogu të ketë edhe një shans.

“Prandaj, duhet të merren një varg hapash që dialogu të ketë edhe një shans për të pasur sukses dhe besoj që është shumë e rëndësishme që të kemi një qasje të balancuar, në mënyrë që të dënohet çdo lloj e shkeljes së marrëveshjes bazë të arritur më 22 shkurt në Bruksel dhe aneksit për zbatim të Ohrit më 18 mars të këtij viti”.

Edhe presidentja Osmani, gjatë konferencës me senatorët ka kërkuar që terroristet e Serbisë të dorëzohen në Kosovë dhe të gjykohen nga sistemi i drejtësisë.

Po ashtu të rriten garancitë e sigurisë në kufirin Kosovë-Serbi.

“Gjëja më e rëndësishme tani në mënyrë që të parandalohen akte të tilla agresioni që do ta destabilizonin të gjithë rajonin tonë është që Serbia të mbahet përgjegjëse për aktin e agresionit t’i dorëzojë terroristët në Republikën e Kosovës, që të përballet me sistemin tonë të drejtësisë dhe të rriten garancitë e sigurisë në raport me Kosovën, që të mbrohet kufiri Kosovë-Serbi nga sulmet e tilla në të ardhmen”.

Po ashtu senatorja amerikane nga radhët e Demokratëve, Jeanne Shaheen, pas takimet me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, duke folur për sulmin terrorist të 24 shtatorit tha se në këtë fazë është shumë e rëndësishme që përgjegjësit e këtij akti terrorist të japin llogari para drejtësisë.

“Shpresojë me të vërtetë që Serbia do të bashkëpunojë për këtë çështje”.

“Kjo është e rëndësishme për qytetarët e Kosovës, derisa i shohim sfidat që janë nëpër botë tani, lufta në Ukrainë e me atë që sapo ndodhi në Lindjen e Mesme”.

Vizita e senatores Shaheen nuk është e para në Kosovë. Në prill të vitit 2021, së bashku me homologët e saj, Chris Murphy dhe Thom Tillis, ajo kishte qëndruar në Prishtinë në kuadër të një vizite në vendet e Ballkanit Perëndimor pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë në shkurt të atij viti.

Senatorët vijnë në një kohë kur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë janë ngritur në nivele shpërthyese, posaçërisht pas sulmit terrorist të paramilitarëve serbë në fund të shtatorit në fshatin Banjë të Zveçanit – komunë e banuar me shumicë serbe – në pjesën veriore të Kosovës.

Ligjvënësit amerikanë kanë qenë shumë aktivë edhe nëpërmjet lidhjeve telefonike dhe letrave dërguar autoriteteve kosovare dhe serbe për nevojën e de-përshkallëzimit të situatës dhe zbatimin e marrëveshjeve që palët kanë marrë përsipër, veçanërisht në fundit të shkurtit në Bruksel dhe në mes të marsit në Ohër, përfshirë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe./AP

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Shpallet i pavlefshëm Ligji për caktimin e çmimeve të produkteve bazike

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka vendosur për aktgjykimin në rastin 173/22, me parashtrues Arben Gashi dhe 9 (nëntë) deputetë të tjerë të...

Sot në Teatrin ‘Migjeni’ në Shkodër, do zhvillohen homazhe në nder të ‘Mjeshtrit të Madh’, aktorit Zef Deda

Teatri "Migjeni" i Shkodrës njoftoi se sot, më datë 25.11.2023 , ora 9:00 -13:00 do të zhvillohen homazhe në hollin e teatrit “Migjeni” në...

Lajmet e Fundit