27.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Kuvendi i Shqipërisë voton sot rezolutën për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë

Kuvendi i Shqipërisë pritet ta votojë sot projektrezolutën e mazhorancës që dënon masakrën e Srebrenicës.

Në projektrezolutën e dorëzuar nga një grup deputetësh të Partisë Socialiste konfirmohet qëndrimi i Shqipërisë se mohimi i gjenocidit të kryer ndaj popullatës boshnjake nga forcat serbe të Bosnjës përbën shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Nismëtarët pohuan se projekt-rezoluta iu referohet tri rezolutave të miratuara nga Parlamenti Evropian në vitet 2005, 2009 dhe 2015. Nisma vjen pas rrëzimit në muajin maj të rezolutës së dorëzuar nga Sali Berisha. Mazhoranca e rrëzoi me argumentin se nuk mund të votojë një nismë të një personi të shpallur non grata nga ShBA-ja.

Ndërkaq, Partia Socialiste ka kërkuar që ta kalojë me procedurë të përshpejtuar ratifikimin e Protokolleve të anëtarësimit në NATO për Suedinë dhe Finlandën që të shqyrtohet gjatë ditës së sotme.

ATK ndryshon procedurat e pajisjes me Vërtetim Tatimor

Administrata Tatimore e Kosovës, ju njofton se bazuar në Ligjin në fuqi për Administratën Tatimore dhe Procedurat, si dhe në përputhje me Ligjin Nr....

Ballkani merr rrugë për në Republikën Çeke për përballjen me Viktoria Plzen

Ballkani është nisur për në Republikën Çeke ku do ta zhvilloj ndeshjen e parë në grupet e Ligës së Konferencës. Kampioni në fuqi i Kosovës...

Lajmet e Fundit