10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

“Stonehenge i Amerikës” u shkatërrua pas një shpërthimi

Një monument graniti i quajtur si “Stonehenge i Amerikës” në një lokacion rural të Gjeorgjisë është shkatërruar për arsye sigurie pasi u dëmtua nga një shpërthim.

Një shpërthim herët të mërkurën bëri që një nga pllakat e Guidestones të Georgias të dëmtohen.

Pamjet e CCTV treguan se një makinë ishte larguar nga vendi i ngjarjes dhe autoritetet janë duke hetuar rastin.

Pavarësisht se u ndërtua në vitin 1980, monumenti është një pikë reference prehistorike në Mbretërinë e Bashkuar.

Struktura 5.8 metra e lartë pranë Elberton, në lindje të Atlantës, u ndërtua nga një person ose një grup me pseudonimin RC Christian.

Më 22 mars 1980, Guidestones i Gjeorgjisë me peshë 119 tonë, u zbulua para një turme prej rreth 100 personash.

Një anëtar i turmës, një pastor vendas, shprehu menjëherë besimin e tij se gurët ishin ndërtuar për kultin dhe adhurimin e djallit për shkak të pamjes së tij të ngjashme me Stonehenge.

Në secilën anë të gurit, ka të gdhendura kuneiforma babilonase, fjalë nga greqishtja klasike, sanskritishtja dhe hieroglifet egjiptiane, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.tv.

Më Shumë

Policia në kërkim të një të dyshuari për “ngacmim” në Prizren

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim”, i cili ka ndodhur më datë  28/02/2023, ora...

Në këmbë nga Prizreni për në Tivar, kujtohet Masakra e Tivarit

Dy anëtarë të shoqatës bjeshkatare `Suhareka Hiking Club` janë nisur në këmbë nga Prizreni për në Tivar në shenjë kujtimi të 78 vjetorit të...

Enigmë

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit