14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Ky është një libër i vjetër për Skënderbeun në suedisht

Kastrioto_809964Në vitin 1788 u botua një ndër librat e parë në gjuhën suedeze për Heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotin – Skënderbeun.

Libri mban titullin: “Den store Castriotto af Albanien kallad Scanderbeg – Historia” (Kastrioti i Madh i Shqipërisë i quajtur Skanderbeg – Historia).

Lajmin për ekzistimin e këtij libri të rrallë në gjuhën suedeze e publikoi këto ditë miku i madh i shqiptarëve z. Ullmar Qvick, shkruan portali suedez skolverket.se në gjuhën shqipe

Më Shumë

Elldin Uglari emërohet zëvendësministër i Zhvillimit Rajonal

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot Elldin Uglarin, zëvendësministër të Zhvillimit Rajonal. "Kryeministri Kurti e uroi z. Uglari për detyrën dhe...

Policia jep detaje rreth rastit të kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren

Policia ka dhënë detaje rreth rastit së kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Në raport bëhet e ditur se pas...

Lajmet e Fundit