-0.2 C
Prizren
E mërkurë, 29 Mars, 2023

LDK, AAK dhe Nisma sot kundërpërgjigjen në kushtetuese?

ramushi, limaj  mustafaSot në Gjykatën Kushtetuese do të dorëzohet komentet e deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës për Kosovën dhe disa deputetëve serb lidhur me atë se si shkoi seanca konstitutive të Kuvendit të Kosovës.

Sipas një njoftimi të LDK-së, dorëzimi i komenteve ndaj kërkesës KO. 119-14, të deputetëve të legjislaturës V të Kuvendit të Republikës së Kosovës nga Partia Demokratike e Kosovës, të përfaqësuar nga XhavitHaliti, do të bëhet në ora 14:00.

Ndryshe, më 17 korrik, Isa Mustafaështë zgjedhur kryetar i Kuvendit në seancën konstitutive të Kuvendit të Kosovës pa praninë e deputetëve të PDK, ndërsa deputetët e VV patën abstenuar. Për këtë arsye PDK ka dorëzuar në kushtetuese një kërkesë për të sqaruar se cila parti duhët të ketë të drejtën për të propozuar kryetarin.

Më Shumë

KPK-ja themeloi panelin hetimor ndaj një prokuroreje në Prizren

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), i udhëhequr nga Kryesuesi Jetish Maloku, ka mbajtur takimin e 228-të me radhë, sipas rendit të paraparë të ditës. Që...

Shtrenjtohet rryma për 14 për qind

Rryma do të shtrenjtohet për 14 për qind. Kështu ka vendosur bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten. Tarifat e...

Lajmet e Fundit