6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Ligji i Pagave dërgohet në Gjykatë Kushtetuese

Ligji i Pagave sot do të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese.

Burimet e gazetës Nacionale kanë bërë me dije se sot pasdite Avokati i Popullit do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese Ligjin e Pagave. Kjo pasi në këtë institucion janë paraqitur mbi 90 ankesa kundër këtij ligji.

Pas KPK-së, cilat ligje tjera të “reformës” mund t’i rrëzoj Gjykata Kushtetuese Ligji i Pagave, i cili ka hyrë në fuqi më 5 shkurt, nuk ka kapërcyer pa një debat të madh shoqëror. E ky debat, siç duket po merr edhe rrugën e vet juridike e ligjore.

Sipas një burimi brenda institucionit të Avokatit të Popullit, i cili ka thënë se këtë të premte ligji do të dërgohet në Gjykatën Kushteutese për vlerësimin e Kushtetutshmërisë së këtij Ligji.

“Institucioni i Avokatit të Popullit sot pritet që Ligjin për Pagat ta dërgon në Gjykatën Kushtetuese. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme. Kjo do të bëhet për shkak të numrit të madh të ankesave që kanë ardhur për këtë ligj. Deri me tani janë pranuar 90 ankesa”, ka thënë burimi i gazetës.

Më Shumë

Katër vite pa aktorin Rikard Ljarja

Aktori Rikard Ljarja lindi më 1 prill 1943 në Shkodër. Në vitin 1960 mbaroi maturën dhe në vitin 1965 u diplomua në Shkollën e...

Qethja e deleve në familjen e dëshmorit të UÇK-së, Pal Paluca (Foto)

Zyrtarët e Drejtorisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural nw Prizren  kanë asistuar në qethjen e deleve në familjen e dëshmorit të UÇK-së, Pal...

Lajmet e Fundit