13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Lufta për t’i shpëtuar vdekjes, në 120 minuta film

dokufest ne prizren1Një rrëfim për Amerikën e viteve ’80, kur një grup njerëzish që vuanin nga virusi AIDS po kërkonin përkrahje për të mposhtur sëmundjen dhe një tjetër që ka protagonistë të izoluarit për shkak të gjakmarrjeve në Shqipëri, ishin disa nga rrëfimet që u pasqyruan në ekranin e madh të “DokuFestit”.

Ata nuk e dinë sa gjatë do të jetojnë, por janë të përkushtuar që edhe atë pak kohë që u ka mbetur të luftojnë për të drejtat e tyre.

“Act Up” është një grup i njerëzve të prekur nga Sida të cilët i kishin vënë një mision vetes: të gjenin ilaçin i cili do t’u ndihmonte të prekurve nga ky virus.

Lufta e tyre është e drejtpërdrejtë me qeverinë e cila konsideron se kjo sëmundje lidhet ngushtë me komunitetet siç është ai i “Lezbikeve, Gejëve, Biseksualëve dhe Transsekusualëve”. E për shumëkë ata edhe meritonin të vdisnin. /KD/

Më Shumë

Moti sot me temperatura deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme do të ketë mot kryesisht me diell. Sipas njoftimit të këtij instituti,...

Policia shqiptoi mbi një mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1936 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit