1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Magic Johnson është miliarder tashmë sipas Forbes, i katërti sportist në histori

Ish-ylli i basketbollit amerikan, Magic Johnson, është shpallur miliarder nga Forbes, duke e bërë atë vetëm atletin e katërt në histori, që i bashkohet klubit ekskluziv.

Revista e biznesit vlerëson pasurinë e Johnson në rreth 1.2 miliardë dollarë.

Miliarderët e tjerë sportistë janë lojtarët e NBA, Michael Jordan dhe Lebron James, si dhe lojtari i golfit Tiger Woods.

Johnson ka investime në kompani të shumta, duke përfshirë aksione pronësie në ekipe të ndryshme sportive.

Por Forbes thotë se aksionet e tij në një kompani të sigurimit të jetës mbajnë pjesën më të madhe të pasurisë së tij.

64-vjeçari kishte një nga karrierat më ikonike në historinë e NBA, përpara se të tërhiqej në vitin 1996, por ishte jashtë sportit ku ai fitoi shumicën e parave të tij.

Forbes thotë se Johnson ka fituar 40 milionë dollarë nga karriera e tij në NBA.

Johnson ka aksione pronësie në tre ekipe sportive me bazë në Los Angeles, duke përfshirë Los Angeles Dodgers të MLB.

Jashtë sportit ai ka investime në Starbucks, Burger King, 24 Hour Fitness dhe kompaninë e sigurimit të jetës EquiTrust.

Johnson thotë se mund të ishte bërë miliarder më shpejt nëse nuk do të kishte refuzuar aksionet e Nike kur po hynte në NBA në vitet 1970. Ai bëri një marrëveshje me Converse, e cila i ofroi atij 100,000 dollarë në vit, në vend të kësaj.

“Familja ime nuk erdhi nga paratë, kjo është një gjë që na lëndon ndonjëherë. Kur nuk vjen nga paratë, nuk e di. Unë as nuk e dija se çfarë aksionesh [ishin] në atë kohë”, Johnson tha në podcastin All The Smoke në fillim të këtij viti.

“Kështu që i kalova aksionet. A mund ta imagjinoni? 45 vjet, 5 miliardë dollarë ai aksion do të kishte vlerë sot”. Albanian Post

Më Shumë

Halitjaha thotë se nuk ka pas polici ushtarake në Zonën e Pashtrikut në vitin 1998

Dëshmitari Sadik Halitjaha gjatë dëshmisë së tij në Hagë, përpara trupit gjykues në çështjen gjyqësore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka thënë...

Dua Lipa ndahet nga i dashuri Romain Gavras

Mediat e huaja raportojnë se Dua Lipa është ndarë nga i dashuri i saj regjisori Romain Gavras pas një romance tetë mujore. Dyshja tani thuhet...

Lajmet e Fundit