35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare dhe ushtari i orëve të para të UÇK-së, Riza Vata

Ka ndërruar jetë të hënën veprimtari i çështjes kombëtare, Riza Vata nga Sallagrazhda e Suharekës.

Lajmi për vdekjen e Vatës e kanë bërë me dije familjarët e tij.

“Sot pushoi së rrahuri zemra e bacit Riza, veprimtarit të hershëm të çështjes shqiptare, ish-të burgosurit politik dhe ushtarit të orëve të para të UÇK-së. Tërë ditët e jetës së tij para çlirimit të Kosovës ishin përpjekje, sakrificë, mund, burg, luftë dhe dashuri për vendin. Ndërsa ditët pas çlirimit të Kosovës ishin spital dhe shërim i tërë asaj sakrifice për Kosovën, pa i marrë asgjë Kosovës, asnjë pagë, duke jetuar si Kosova jonë e varfër dhe më shumë plagë. Lamtumirë Baci Riza”, ka njoftuar avokati Labinot Vata, familjar i bacës Riza.

Më Shumë

Oborret e shkollave në Prizren, parkingje për mërgimtarët

Komuna e Prizrenit ka hapur oborrin e gjimnazit “Gjon Buzuku” dhe të shkollës “Lidhja e Prizrenit” për parkimin e automjeteve të mërgimtarëve. Drejtori i Shërbimeve...

Argjentina fiton për herë të 16-të në histori Kupën e Amerikës

Argjentina triumfon në Copa America. Skuadra bardhekaltër vulosi suksesin rekord të 16-të në histori, në Copa América, pasi një gol në kohën shtesë nga Lautaro...

Lajmet e Fundit