13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Malishevë: Më 1 dhe 2 gusht- edicioni i parë i festivalit “Oda e Llapushës”

MalishevaMë 1 dhe 2 gusht, komuna e Malishevës organizon Festivalin Folklorik mbarëkombëtar “Oda e Llapushës”- edicioni i parë. Festivali organizohet në kuadër të shënimit për ditët e mërgatës.

Festivali ka karakter garues dhe në të do të prezantohen vlera të larta të folklorit shqiptar.

Vendtakimi me pjesëmarrësit në Shtëpinë e kulturës “Tahir Sinani“, në orën 17:00, ndërsa defilimi i grupeve, shoqërive kulturore-artistike, rapsodëve do të bëhet më 1 gusht, në orën 18:00, duke filluar nga Rruga “Hamdi Berisha“ pran KEDS-it deri të Sheshi i Dëshmorëve në qendër të qytetit.

Krahas festivalit do të organizohet edhe Panairi artizanal.

Në festival do të marrin pjesë rapsodë, grupe folklorike, Shoqëri kulturo-artistike dhe grupe të valleve./PrizrenPress.com/

Agjenda e festivalit

NATA E PARË
1. Rapsodi Ali Krasniqi
2. SHKA “Salih e Feriz Krasniqi“
3. Të bijtë e Sefë Mleqanit
4. SHKA “Muharrem e Xhevat Qena“
5. SHKA “Jehona e Dukagjinit“
6. Rapsodi Islam Hasi
7. Rapsodi Agim Korpuzi
8. Rapsodi Lul Sejdiu
9. Rapsodi Fatmir Bajra
10. Vëllezërit Çeta
11. Rapsodët Liti dhe Biti
12. Vëllezërit Zogaj
13. Rapsodi Gëzim Bytyçi
14. Rapsodi Sylë Bytyçi
15. Ansambli i valleve “Llapusha“

NATA E DYTË
1. Naim Krasniqi
2. Mustafë Rama me grupin
3. AKV “Xhavit Haziri“
4. Rapsodi Nazmi Hajdari
5. SHKA “Shotë Galica“
6. Ferid Dida me grupin
7. Rapsodi Valentin Laci
8. Rapsodi Sadri Berisha
9. Ansambli “ Shqiponjat e Dukagjinit “
10. SHKA “Valët e Liqenit”
11. SHKA “Emin Duraku“
12. Ali Krasniqi dhe Gani Hoxha
13. Bajram Baja me grupin
14. Rapsodi Ramadan Krasniqi
15. Rapsodët Gani Zabelaj dhe Sejdi Gashi
16. Rapsodi Zymer Kryeziu
17. Rapsodi Halil Bytyçi dhe grupi
18. Rapsodi Muhamet Bashota
19. SHKA “Kosarët“

Pika artistike prezantuese jashtë konkurrence
1. Vëllezërit Kuçi
2. Refki Mazreku dhe Altin Dobruna

Më Shumë

Romelu Lukaku do të kthehet te Chelsea këtë verë

Romelu Lukaku do të kthehet te Chelsea këtë verë, ka konfirmuar Giuseppe Marotta, drejtori menaxhues i Inter-it. Belgu u dërgua në huazim te ish-klubi i...

Prizren: Kontejnerëve me origjinë nga Serbia iu fshihet tabela informuese (VIDEO)

75 kontejnerë që Komuna e Prizrenit i bleu vitin e kaluar, doli se erdhën nga Serbia pikërisht tash kur u aktualizua fushata për të...

Lajmet e Fundit