5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Mbi 100 të vdekur në 10 muaj në komunikacion

Istog-aksidentNumri i personave që kanë vdekur në aksidente komunikacioni është rritur sivjet.

Nga janari deri në tetor të këtij viti, kanë vdekur 131 persona si pasojë e këtyre aksidenteve. 31 prej tyre, kishin qenë këmbësor.

Kjo shifër është 3 për qind më e lartë se në periudhën e njëjtë të 2012-s.

Ndërkaq janë lënduar mbi 8 mijë persona nëpër aksidente rrugore, shifër kjo 13 për qind më e lartë se vitin e kaluar.

Përfaqësuesit e Policisë së Kosovës, vlerësojnë se ndër shkaktarët kryesor të aksidenteve me fatalitet janë: shpejtësia, manipulimi i pasigurte i automjeteve, si dhe rrezikshmëria e rrugës. /Koha ditore/

Më Shumë

Festivali “Prizren Rock and Blues Festival” rikthehet edhe këtë vit me emra shumë të njohur — mbahet më 4-5-6 korrik

Festivali “Prizren Rock and Blues Festival” po rikthehet në edicionin e dytë me emra të njohur të muzikës shqiptare dhe ndërkombëtare. Edicioni i këtij viti...

Ish-gazetari Ramadan Baraliu aderon në Vetëvendosje

Ish-gazetari dhe politikologu, MSc. Ramadan Baraliut ka aderuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ëshvë mirëpritur nga kryetari i Qendrës së LVV-së në Prizren, Artan Abrashi...

Lajmet e Fundit