5.9 C
Prizren
E shtunë, 20 Nëntor, 2021

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke kërkuar kompensimin për shujtat ditore dhe shpërblimin jubilar, në shumë prej 1 mijë e 595 euro.

Lidhur me padinë, të premtën në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë është mbajtur seanca kryesore, raporton “Betimi për Drejtësi”.

I autorizuari i paditësit, avokati Fitim Gashi ka thënë se mbetet në tërësi pranë padisë dhe kërkespadisë duke bërë precizimin e saj.

I autorizuari i të paditurës Komunës së Suharekës, avokati Qazim Hasanaj ka thënë se kërkesën e paditësit e kundërshtojnë në tërësi pasi që e njëjta sipas tij, është e pasafatshme.

Gjyqtari Shaban Zeqiraj ka vazhduar me procedurën e provave duke bërë shiqimin në kërkesën e të autorizuarit të paditësit drejtuar të paditurit, në përgjegjen e të paditurës me numër 05 Nr.708, në vërtetimin me numër të protokollit 17/2020, gjithsej 420 ditë pune si dhe në kontratën e punës me numër të protokollit 68/18.

Në fjalën përfundimtare, i autorizuari i paditësit avokati Fitim Gashi ka kërkuar që t’i aprovohet padia në tërësi, ndërsa në emër të shpenzimeve të procedurës ka kërkuar shumën prej 256 euro.

Ndërsa i autorizuari i të paditurës, Komunës së Suharekës avokati Qazim Hasanaj ka kërkuar nga gjykata që të njejtën ta refuzoj si të pasafatshme.

Sipas padisë, mësimdhënësi Haxhi Gallapeni ka 27 vite që punon në Shkollën “28 Nëntori” në fshatin Dobërdelan, të Komunës së Suharekës dhe nga e paditura po kërkon kompensimin e shujtave ditore nga 2 euro për çdo ditë pune për periudhën 18 prill 2017, e deri më 26 shkurt 2020, në shumë prej 842 euro, me kamatë ligjore 8% nga momenti i dorëzimit të padisë në gjykatë e deri në pagesën definitive. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Shefi i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe: Duhet të jemi gati për luftë me Rusinë

Kreu në largim i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe ka thënë se Ushtria duhet të jetë gati për luftë me Rusinë pas...

Kishte vjedhur bankën ku punonte, hajduti identifikohet pas 52 vjetësh

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një nga lajmet më befasuese të vitit. Ted Conrad, autori i një prej grabitjeve më të madhe...

Policia kërkon që shoferët t’i kenë pajisjet dimërore nga 15 nëntori

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka kërkuar që drejtuesit e automjeteve të kenë pajisjet dimërore për automjetet e tyre. Në njoftimin e...

Avdyli: Koalicioni LVV-Guxo, do të jetë i qëndrueshëm deri në vitin 2029

Deputeti i Listës ‘Guxo’ që vepron në Grupin Parlamentar të LVV-së, Haxhi Avdyli ka komentuar rezultatin e balotazhit në zgjedhjet lokale. Në një shkrim në...

“Grevë tri javore”, paralajmërimi i Jasharajt për Qeverinë

“Grevë tri javore”, paralajmërimi i Jasharajt për Qeverinë Në Kosovë protestat kohët e fundit janë bërë të shpeshta. Ato po përdoren për të shprehur pakënaqësitë,...

Si ndodhi tentim-grabitja në Prizren? Flet dëshmitari që pa ngjarjen

Një ngjarje si në filma ndodhi të hënën në Prizren, pasi tre të dyshuar, të armatosur, gjatë tentimit për ta grabitur një argjendari në...

Përplasen vëzhguesit e VV-së në Prizren me ata të PDK-së

  Vëzhguesit e VV-së janë në një qendër votimi në Prizren, janë përplasur me ata të PDK-së. Vëzhguesi i VV-së, Veton Perolli ka treguar për Klan...

Vizita në Hagë, Nait Hasani tregon se çfarë bisedoi me ish-drejtuesit e UÇK-së

Ish-ambasadori i Kosovës në Shqipëri dhe njëri nga themeluesit e UÇK-së, Nait Hasani, ka vizituar Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Jakup Krasniqin dhe Rexhep Selimin,...

“E qëllova me kazmë, më pas ia kam lidhur duart”/ I dyshuari tregon si e vrau 8-vjeçarin

I dyshuari për vrasjen e 8-vjeçarit ka dhënë dëshminë e tij se si ka ndodhur rasti. Të hënën në mëngjes dyshohet se Klodian Çalamani e...

Përmbyset rezultati në Prizren, Totaj del 400 vota përpara

Në Prizren është përmbysur rezultati përsëri. Shaqir Totaj i PDK-së ka dalë rreth 400 vota përpara, me 26011 vota në total. Ndërsa Haskuka i VV-së...

“Shumë plak e ke marrë burrin”, Adelina Tahiri i kthehet ashpër ndjekëses

Adelina Tahiri është prej disa vitesh në një martesë të konsoliduar me Serjozha Markov dhe çifti ka edhe një djalë që e kanë quajtur...

Qeveria e Bjellorusisë me fushatë dezinformimi kundër anëtarëve të NATO-s, e përfshirë dhe Rusia

Hulumtues amerikanë të sigurisë kibernetike, kanë thënë të kenë zbuluar të dhëna se Qeveria e Bjellorusisë është e lidhur me një fushatë të dezinformimit...

Prej sot pajisjet dimërore për automjete, të obliguara

Prej sot, 15 nëntor, deri më 15 mars të gjithë shoferët pjesëmarrës në trafik obligohen që të kenë pajisjet dimërore në automjetet e tyre. Kështu...

“Në orën 9 e pashë për herë të fundit, ku ta dija unë që e kishte vrarë ai…”, rrëfimi i vëllait të 8-vjeçarit që...

Vëllai i vogëlushit 8-vjeçar që u vra në mënyrë mizore nga Klodian Çalamani, teksa ka folur pas ngjarjes tragjike, ka kërkuar dënimin ekstrem për...

Shaqir Totaj feston fitoren: Sot i themi jo korrupsionit

Kandidati i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka festuar fitoren bashkë me kryetarin e partisë, Memli Krasniqi dhe shumë simpatizantë të partisë së tij. Ai...

Kylian Mbappe flet për të ardhmen e ti

Kylian Mbappe ka folur për të ardhmen e tij të shtunën në mbrëmje, disa momente pasi shënoi katër gola për ekipin kombëtar francez ndaj...

Lajmet e Fundit