3.8 C
Prizren
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Milan po punon për rinovimin e Bennacer

Mesfushori argjerian, Ismael Bennacer është një nga lojtarët kryç në formacionin e Stefano Pioli-t te skuadra e Milan-it. Klubi tani po punon për rinovimin e kontratës së ish-lojtarit të Empoli-t, pasi ai ka dhe gati dy vite nga përfundimi i marrëveshjes aktuale.

Sipas mediave italiane, Milan po negocion për t’i ofruar afrikanit një kontratë të re me kohëzgjatje deri në 2026 dhe pagë vjetore neto prej 3 milionë euro.

Kuqezinjtë dëshirojnë të mbyllin sa më shpejtë negociatat me mesfushorin, duke parë që interesimi për të nga disa skuadra të Premier League është gjithnjë e në rritje.

24-vjeçari u bë pjesë e Milan-it në vitin 2019 pasi mbërriti nga Empoli për shifrën e 17 milionë eurove. Më herët ai ka qenë pjesë e Tours dhe Arles ne Francë, si dhe me skuadrën U-23 të Arsenal-it.

Me Milan-in, mesfushori i përfaqësueses së Algjerisë është paraqitur në 121 ndeshje në të gjitha garat, nga ku ka realizuar katër gola dhe shtatë asistime.

Përveç Bennacer, Milan po punon dhe për rinovimin e kontratës së super yllit të ekipit, Rafael Leao. Megjithatë, negociatat me këtë të fundit janë paksa të vështira përsa i përketë çështjes së pagës.

Leao i ka kërkuar klubit një pagë prej 7 milionë eurosh, ndërsa këta të fundit janë ndalur deri në 5 milionë. Por, kuqezinjtë janë të gatshëm që përpos pagës për lojtarin, t’i shlyejnë atij detyrimin prej rreth 10 milionë eurosh që ai i ka ish-skuadrës së tij, Sporting Lisbonës.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Lajmet e Fundit