-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Morina: Vazhdon spërkatja kundër rriqrave në Llapqevë

Malisheve-Sperkatja kunder rriqrave ne SenikPas përmirësimit të kushteve atmosferike, sot vazhdohet me fushatën e spërkatjes kundër rriqrave. Gjatë paradites së sotme, do të përfundoj spërkatja selektive në Mirushë dhe do të vazhdohet me spërkatjen në Llapqevë. Kështu ka njoftuar sot, drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Ahmet Morina.

“Kushtet atmosferike e kanë ndërprerë për disa ditë fushatën e spërkatjes së zonave endemike, por me ndërprerjen e shirave, sot vazhdon kjo fushatë e spërkatjes”, ka bërë të ditur Morina.

Spërkatja selektive e zonave endemike, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), ndërsa rriqrat janë bartësit kryesor të këtij virusi. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Drogë me vlerë gjysmë miliardë dollarë është kapur “duke notuar” në Oqeanin Paqësor – sasia ndër më të mëdhatë në historinë e Zelandës së...

Më shumë se 3 ton kokainë me vlerë rreth 453 milionë dollarë amerikanë janë kapur duke “notuar” në Oqeanin Paqësor si pjesë e një...

Dëshmitari thotë se këmbimi i pronës me Komunën e Prizrenit, ka qenë në interes të dy palëve

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten, në gjykimin ndaj zyrtarëve të Komunës së Prizrenit, Arben dhe Shqipron Krasniqi, të akuzuar për korrupsion, dëshmitari...

Biseda me djalin

Lajmet e Fundit