3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Mund të ketë aktakuzë kundër Jakup Krasniqit

Jakupkrasniqi10-6Prokuroria ka dy rrugë, ta akuzojë Jakup Krasniqin për krime luftë, ose ta tërheq akuzën kundër tij, Sylejman Selimit, Ismet Haxhës, Nexhat Qubrelit dhe Shefki Hysenit.

Paralajmërimin se mund të ketë një aktakuzë nga prokurori Maurizio Salustro, e ka marrë avokati i Krasniqit Mexhid Syla, i cili vazhdon të jetë i bindur se nuk ka asnjë provë për një veprim të tillë.

Syla për më shumë këtë proces e sheh si të dyshimtë, shkruan Koha Ditore.

Këtë e bazon në faktin se pse Krasniqi nuk është ftuar për intervistë, ani pse shumë moti motrat nga Mitrovica e kanë deponuar dëshminë në prokurori.

“Prokurori atë ditë na ka thënë se do të reagojë shumë shpejt, ose do t’i pushojë hetimet apo të kundërtën, ta ngrit një aktakuzë”, ka thënë Syla.

Krasniqi të premten është intervistuar nga EULEX nën dyshimin për krime lufte. Dyshimet bazohen në dëshminë e dy motrave nga Mitrovica të cilat e kanë implikuar Krasniqin si pjesëmarrës në dhunimin e integritetit trupor gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Më Shumë

Trotuarët me kalldrëm në Prizren: Një hap drejt identitetit autentik të qytetit

Po vazhdojnë punimet në shtrimin e trotuareve me kalldrëm në pjesën e vjetër të qytetit të Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ “Me një histori të pasur, Prizreni po e...

“Do të shkoj në shtëpi ta marr Kallashnikovin dhe do t’ju vras të gjithëve”, si u kërcënuan pjesëtarët e KFOR-it

Pjesëtarët e KFOR-it italian janë kërcënuar me vrasje nga dy persona në fshatin Lubiçevë të Prizrenit. Dy të dyshuarit lidhur me rastin tashmë janë prangosur...

Lajmet e Fundit