5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Mustafa: Të gjithë jemi përgjegjës për sigurinë në shkolla

NehatMustafa-ZevendesministerZëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa, ka theksuar se fillimi i vitit 2014 nuk ka qenë aq i mbarë për arsimin në Kosovë, meqë janë shtuar ballafaqimet fizike mes nxënësve, si pasojë e të cilave njëri ka ndërruar jetë.

Mustafa tha për Telegrafin se Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, është duke bërë përpjekje që rastet e tilla të mos përsëriten nëpër shkollat e Kosovës.

“Ministria, menjëherë pas rastit që ndodhi në Mitrovicë, kur një nxënës vret një tjetër, ka realizuar takime me Policinë e Kosovës, me Sindikatën e Arsimit dhe me Këshillin e Prindërve. Palët janë pajtuar që përgjegjësia për luftimin e këtyre fenomeneve është e të gjithëve, duke filluar nga shkollat, prindërit, deri te MASHT-i”, ka thënë Mustafa, për Telegrafin.

Ndryshe, të martën, pas një përplasjeje në mes dy bashkëmoshatarëve, ka humbur jetën Astrit Syla, nxënës i shkollës së mesme “Arkitekt Sinani” në Mitrovicë. Ndërsa, dje ndodhi edhe një therje tjetër e një nxënësi të klasës së nëntë, në shkollën “Hilmi Rakovica” në Prishtinë.

Më Shumë

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren ngushëllon familjen dhe miqtë e avokatit Rexhep Hasani

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra, ka ngushëlluar familjen dhe kolegët e avokatit Rexhep Hasani, i cili vdiq dje. E nderuara familje Hasani, I...

Rahoveci anëtarësohet në Unionin e Bashkive Shqiptare në Rajon

Komuna e Rahovecit është anëtarësuar në Unionin e Bashkive Shqiptare në Rajon. Kështu ka bërë me dije kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, në një shkrim...

Lajmet e Fundit