8.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Në Kompleksin muzeal “Ndre Mjeda”, përkujtohet poeti

Kompleksin muzeal Ndre MjedaNë Kompleksin muzeal “Ndre Mjeda”, në fshatin Kukel të Komunës së Bushatit, studiues dhe autoritete vendore, dje, përkujtuan 147 vjetorin e lindjes së poetit dhe klerikut të njohur Ndre Mjeda si dhe 100 vjetorin e ndërtimit prej tij të këtij kompleksi muzeal.

Me këtë rast, u paraqit edhe tavolina e restauruar e Mjedes, i vetmi objekt i trashëguar prej tij, si dhe vëllimi i nëntë me studime kushtuar Ndre Mjedes, me autor studiuesin Mentor Quku.

Më Shumë

Policia shqiptoi mbi një mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1936 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Policia shqipton mbi një mijë gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1634 gjoba në trafik.   Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit