18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Sot, koncert i rregullt i Filarmonisë së Kosovës

FilarmoniaKosovesFilarmonia e Kosovës so organizon koncert të rregullt të Orkestrës Simfonike. Drejtori i Filarmonisë, Baki Jashari, ka thënë se ky koncert realizohet në bashkëpunim, tashmë tradicional, me festivalin “Ditët e Muzikës Kosovare”, që organizohet nga Shoqata e Kompozitorëve të Kosovës.

Vepra qendrore e programit, njëherësh edhe premierë kosovare, do të jetë “Simfonia 83” e shkruar nga kompozitori Zeqirja Ballata, mes viteve 1982-83, për nder të shënimit të 70-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, transmeton KTV. Kjo mbrëmje po ashtu përfshin dy vepra të Rexho Mulliqit “Filigranet e Prizrenit” për orkestër harkore dhe “Simfoninë nr.1”.

Orkestrën Simfonike të Filarmonisë së Kosovës do ta drejtojë dirigjenti i njohur shqiptar, Ermir Krantja, i cili ka thënë se kjo do të jetë një mbrëmje jubilare e bashkimit të veprave të dy kompozitorëve shumë të mëdhenj.

Koncerti nis prej orës 20:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë.

Më Shumë

Moti sot me diell, temperaturat deri në 26 gradë Celsius

Sot në Kosovë parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme gjatë ditës.   Vonë pasdite mund të ketë reshje të izoluara në verilindje...

Kujtimi im për Enverin e Kosovës

Blerim Latifi Kam qenë vetëm gjashtë vjeç, por kujtesa fotografike e atyre ditëve vazhdon të mbetet ende shumë e gjallë tek unë. Në shtëpinë tonë...

Lajmet e Fundit