19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Në Paris ndalohet xhirimi i skenave aksion

Parisi15Sekuencat e filmave aksion në Paris janë ndaluar nga autoritetet ligjore, pas sulmeve terroriste të muajit janar dhe situatës së ndjeshme që është krijuar në kryeqytetin më të vizituar në Evropë.

“Ka një problem me këto skenat aksion, meqenëse aktorët në uniformë mund jenë caqe të terroristëve. Gjithashtu, aktorët mund të shkaktojnë hutim për qytetarët gjatë kësaj periudhe tepër të ndjeshme”, ka thënë komandantja Sylvie Barnaud për BBC.

Ajo nuk bëri të ditur sa mund të zgjatë ky ndalim, mirëpo tha që është i logjikshëm, pasi qytetarë të pranishëm kishin menduar se sulmet në Charlie Hebdo kanë qenë vetëm xhirime filmash. Në Paris, vetëm vitin e kaluar u xhiruan 930 filma.

Pas sulmeve në janar në zyrat e Charlie Hebdo nga të cilat mbetën të vdekur 20 persona, policia dhe ushtria në Francë vazhdimisht po ruan vendet publike, qendrat tregtare dhe zyrat mediale.

Më Shumë

Rasti “Burdushi”, eksperti financiar thotë që të hyrat nga “Western Unionin” nuk ishin në raportin final të ATK-së

Eksperti financiar, Ramadan Ferizi, ka thënë se raporti final i departamentit të hetimeve tatimore të Administratës Tatimore të Kosovës (ATK),  ka përfshirë të hyrat...

SBASHK-u në pritje të mendimeve të anëtarësisë së saj – kjo e qartëson se a do të vazhdohet apo pezullohet greva

Edhe pse greva në arsim ka hyrë në javën e pestë të saj, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK) ende nuk...

E diela me diell

Lajmet e Fundit