23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Nga 502 foshnja të vdekura, vetëm në tetë raste janë bërë analiza

Foshnje1Ministria e Shëndetësisë (MSh) e drejtuar aktualisht nga Kryetari i Partisë së Drejtësisë (PD), Ferdi Agani nuk ka të dhëna për shkaqet e vdekjes së foshnjave, Kjo pasi që nuk bëhen analiza në çdo rast ët vdekjes së foshnjave.

Nga 502 raste vdekjesh të foshnjave në vitin 2012, çuditërisht, vetëm në tetë prej tyre janë bërë analiza për shkaqet e vdekjes.

Kjo shifër e vdekshmërisë, apo thënë ndryshëm nga një mijë të porsalindur çdo e shtatëdhjeta foshnje vdes, siç shkruan Koha Ditore, bënë që Kosova ta ruan vendin e parë për numrin vdekshmërisë së foshnjave.

Më Shumë

Një këmbësore shkelet nga një veturë në Reshtan të Suharekës

Një këmbësore është goditur nga një veturë në fshatin Reshtan të Suharekës. Viktima është dërguar për trajtim mjekësor në spitalin e Prizrenit. “ Raportohet se i...

10 muaj burgim efektiv për ish-drejtorin e Administratës në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Ilir Baldedaj,  duke e dënuar me 10 muaj burgim efektiv dhe si dënim plotësues, ndalim...

Lajmet e Fundit