11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

NISMA-AKR-PD i drejtohen Gjykatës Kushtetuese, kontestojnë vendimin e Supremes për votat e diasporës

Mijëra pako me fletvotime erdhën në Kosovë nga diaspora pas mbajtjes së zgjedhjeve me 6 tetor.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) kishte marr vendim që të mos pranohen 4 mijë e 639 fletëvotime të diasporës.

Por, pas një ankese që Lëvizja Vetëvendosje bëri në Gjykatën Supreme kundër vendimit të PZAP-së, ato vota u pranuan dhe u futen në rezultatin përfundimtar.

Kundër pranimit të këtyre votave ishin deklaruar edhe zyrtarët e LDK-së dhe PDK-së në KQZ.

Kundër ishte edhe Nisma Socialdemokrate e cila edhe sot po vazhdon betejën që ato vota të përjashtohen nga rezultati përfundimtar.

Indeksonline ka arritur të sigurojë ankesën e koalicionit NISMA-AKR-PD e cila është dorëzuar në Gjykatës Kushtetuese e që konteston vendimin e Supremes.

Ankesa e cila shihet se është mirë e argumentuar, do të trajtohet nga gjyqtarët e kushtetueses por nuk dihet se kur do të merret vendimi.

Më poshtë gjeni ankesën e plotë të koalicionit NISMA-AKR-PD:

Më Shumë

Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Vendimi për vlerësimin e faturave të tatimit në pronë ka sjell paqartësi lidhur me pagesën e këtij detyrimi. Sipas Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK),...

Fjalët e fundit të shkrimtarëve të mëdhenj para vdekjes

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së tyre kanë thënë fjalët e fundit: prekëse, mesazhe, himne, fatkeqësi, zhgënjim… atë çfarë jeta...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit