20.8 C
Prizren
E hënë, 15 Gusht, 2022

Nxënësi kapet me drogë në Prizren

Policia e Kosovës e ka kapur një nxënës me substanca narkotike para disa orësh, në rrugën “Hoxha Tahsini”, në Prizren, raporton Gazeta Sinjali.

Gjatë zbatimit të kundër drogave, Sinjali mëson se është ndaluar një nxënës i shkollës së mesme, te i cili gjatë kontrollit për gjësende të kundërligjshme i është gjetur substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë, si dhe një pako me rizlla.

Burimet e Sinjalit brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se personi i dyshuar një 16-vjeçar, i cili pasi u ndalua është  shoqëruar në zyrat e Drejtorisë Rajonalë të Policisë, ku është intervistuar nga hetuesit policorë.

Kujtojmë se përdorimi i substancave narkotike ka shënuar ngritje viteve të fundit, por rritje e përdoruesve të këtyre substancave është shënuar edhe në mesin e të rinjve, ku dhjetëra raste të tilla raportohen çdo javë nga Policia.

Sipas Kodit Penal të Kosovës, është e jashtëligjshme që qytetarët të blejnë, posedojnë apo shpërndajnë substanca narkotike dhe mund të dënohen me gjobë apo burgim, varësisht nga sasia dhe lloji i lëndës narkotike që iu kapet nga autoritetet e rendit.

Më Shumë

Parashikimi i motit në Kosovë – IMHK apelon për kujdes ndaj kontaktit direkt me rrezet e diellit në orët e mesditës

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e krijuar meteorologjike do të...

James Hetfield ndahet nga gruaja

Frontmeni i grupit Metallica, James Hetfield, ka bërë kërkesë për divorc nga gruaja e tij në fillim të këtij viti, pas 25 vjetësh martesë. Ai...

Lajmet e Fundit