14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Nxirret në shtije një pikturë të panjohur e Kandinskit

Piktura e KandinskitPikturën e Vasili Kandinskit “Funerali” e vitit 1907, e panjohur për publikun, do ta nxjerrin në ankand në Stokholm më 22-23 tetor, njoftuan në shërbimin për shtyp të ankandit “Auktionsverk Stockholms”.

Piktori e solli pikturën në Suedi gjatë Luftës së Parë Botërore, ndërsa në vitin 1943 ajo u shit në “Stockholms Auktionsverk”, dhe që nga ai moment ka mbetur në pronësi private.

Kostoja e parashikuar e pikturës, 4-5 milionë euro. Në kanavacë përshkruhet një familje me kostume kombëtare ruse në sfondin e kishave.

Më Shumë

Prizren, 12 aktakuza kundër 12 personave

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur pesëdhjetekatër aktakuza kundër gjashtëdhjeteshtatë personave, për vepra të ndryshme...

Aksident në Prevallë, dy të lënduar

Dy persona janë lënduar në një aksident trafiku në Prevallë të Prizreni. Aksidenti ka ndodhur mes një automjeti dhe një motoçiklete. “Ka ndodhë një aksident trafiku...

Lajmet e Fundit