23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

NYT: Thaçi kandidat serioz për çmimin ‘Nobel’ për paqe

Hashim Thaci 2Gazeta prestigjioze amerikan, The New York Times, dhe edicioni i saj ndërkombëtar, International Herald Tribune, e cilësojnë Kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, si një Jerry Adams ballkanik.

Madje, gazetari,Dan Bilefksy – dhe jo vetëm ai – mendojnë se kryeministri kosovar është një kandidat serioz për Çmimin Nobel për Paqe.

Veç kësaj, falë marrëveshjes së arritur në muajin maj me Serbinë, nga Europa dhe SHBA’ja Thaçi përshkruhet si personifikim i triumfit të paqes dhe pajtimit, ndaj luftërave të viteve të 90’a. Ai vetë ndërkaq, pohon se, dëshiron të mbahet mend si burrështetas.

Më Shumë

Tradita shekullore e synetisë kolektive në Prizren: Më parë ua priste Zylfikari pa anestezion, tash kirurgu

Dënesa e shokut të tij nga dhoma sipër i përshkonte në mendje vetëm një pyetje “a do të më dhemb edhe mua pas pak,...

Vende s`ka, hotelet e Prizrenit të mbushura me vizitorë gjatë DokuFestit

Për nëntë ditë me radhë sa edhe zgjat DokuFesti në qytetin e Prizrenit, hoteleria dhe gastronomia marrin një shtytje të fuqishme të ardhurash. Ndonëse...

Lajmet e Fundit