0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Fondi i veriut, me lartësi të pakufizuar

KuvendiKosoves5-27Deputetët kanë miratuar ndryshimet në projektligjin për buxhetin e vitit 2013 ku parashihet edhe krijimi i fondit për veriun, por ende askush nuk di të tregojë se sa do të jetë lartësia e këtij fondi.

Në nenin 2 paragrafi 3 të ligjit, thuhet se të gjitha paratë publike të mbledhura prej mallrave të importuara nga bizneset e regjistruara në veri të Mitrovicës, të cilat janë të destinuara për konsum në këto komuna, në momentin e hyrjes në Kosovë përmes pikave doganore në Jarinje dhe Bërnjak, duhet të dërgohen në Fondin Zhvillimor të Mirëbesimit, shkruan Tribuna.

Ky fond do të krijohet nga përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, dhe do ta ketë llogarinë në një nga bankat komerciale.

Më Shumë

Dani Alves kërkon lirimin me kusht: Nuk kam frikë nga asgjë

Dani Alves kërkon lirim me kusht dhe flet nga burgu duke thënë “Do të pranoj çfarëdo që të vijë… Nuk kam frikë nga asgjë” Alves,...

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për “Kobrën” dhe pesë të tjerët

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj Dibran Hoxhën dhe pesë të pandehurit të tjerë, të dyshuar për vrasjen...

Lajmet e Fundit