8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Paralajmërohet protestë nëse deri të premten s’lirohen masat – Muçiqi: Dasmë ishte Darka e Lamës

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit (OHT) ka mbajtur takim konsultativ me të gjithë pronarët e restoranteve dhe anëtarët e tjerë të këtij sektori.

Drejtori i OHT-së, Visar Demolli, ka treguar për Ekonomia Online se janë dakorduar t’i drejtohen me shkresë zyrtare institucioneve në lidhje me masat e reja dhe për lejimin e punës së sallave të dasmave.

“Patëm takimin mbrëmë dhe kemi rënë në dakordim që nga Oda të dërgojmë një e-mail zyrtare dhe deri në ditën e premte të kemi edhe ne një konfirmim për sallat e dasmave për fillimin e punës”.

Ai thotë se në rast që deri ditën e premte nuk realizohen kërkesat e tyre, atëherë do të dalin me një protestë masive.

“Nuk e di ku qëndron problemi pse ata me bë një gjë të tillë dhe ne mos të punojmë. Në rast që nuk ka diçka pozitive ne kemi rënë në dakordim e kemi themeluar edhe këshillin iniciues që të organizojmë një protestë masovike”.

Demolli tha se dëmet janë të mëdha sepse nuk flitet vetëm për një departament, por mbi 34 sosh, ku dëmet sipas tij, janë të jashtëzakonshme.

“Këtu nuk flitet vetëm për dasmat sepse këngëtarët janë bërë target vetëm për bakshishe, këtu janë mbi 34 departamente që janë të varur prej dasmave, është sektor i gjerë me punëtorët e prodhuesit vendor dhe dëmi është i jashtëzakonshëm”, theksoi Demolli.

I mllefosur me masat e fundit u shpreh edhe këngëtari dhe njëherit përfaqësuesi i Divizionit të Dasmave në OHT, Afrim Muçiqi.

Ai në një bisedë me Ekonomia Online deklaroi se këto masa janë të pakuptimta dhe shtoi se po ndihen të tradhtuar.

“Të pakuptimta dhe në një forme si Odë dhe departament kemi qenë të tradhtuar. Përderisa nuk na cenohet integriteti ne kemi respektuar masat. Andaj me përfaqësuesit e të gjitha regjioneve kemi mbajtur takimi dhe po shohim që protesta është e pashmangshme”.

Ai ka folur për Darkën e Lamës të organizuar nga presidentja Vjosa Osmani, duke e krahasuar atë me një dasmë.

Sipas tij, ata që i kanë miratuar masat po i shkelin vetë ato, duke iu referuar kryeministrit e presidentes, raporton EO.

“Nuk kërkojmë diçka më shumë se të tjerët, por thjesht të drejtat tona dhe që dasmat të mbahen. Mbrëmë kanë filluar dasmat me muzikë ‘live’ dhe ata që i kanë miratuar këto masa, vetë i kanë shkelur. Sepse atë mund ta quajmë darkë apo drekë dhe ato po u lejojkan”.

Si përfundim Muqiqi thotë se tashmë vaksinimi është kryer me sukses dhe nuk ka arsye të moslirimit të punës.

Me vendim të Qeverisë, që nga e diela është zgjatur orari për gastronominë deri në 23:00, përderisa ora policore vlen nga ora 00:00 deri në orën 05:00.

Më Shumë

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Kriteret që duhet të plotësojë ai që kërkon të jetë deputet – Nga At Gjergj Fishta

Botuar më 1923 “Për shtetin tonë është nevoja të mblidhet sa më parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet një reformë rrënjësore si nga...

Ikin nga 123 mjekë, Kosova në rrezik të mbetet edhe pa 1200 specialistë

Ikja e mjekëve nga Kosova po vazhdon edhe në këtë kohë pandemie, kushtet jo të mira në punë, paga e ulët dhe synimi për...

Kartela e dhimbshme e shkrimtarit Bilal Xhaferri

Nga: Visar Zhiti Zhuritje çame … ka pasur edhe një dëbim tjetër të madh të shqiptarëve në Jugun epirot. U përzunë çamët nga trojet e...

SBASHK: Ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar ndaj ngritjes së çmimeve duke kërkuar nga qeveria që të...

Nëna nga Prizreni raporton se i është zhdukur vajza

Një nënë nga Prizreni ka raportuar se i është zhdukur vajza. E njëjta raporton se tri ditë më parë vajza e saj kishe shkuar në...

E enjtja me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 20 gradë Celsius

ë enjten në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Shtyhet sërish gjykimi ndaj ish-rektorit të Universitetit të Prizrenit

Për shkak se mungoi pa arsye dëshmtari Adem Sallauka, ka dështuar për të dytën herë shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore në Prizren, ndaj ndaj...

Dy persona theren me thikë në Prizren

Dy persona janë therur me thikë në Prizren.Në rastin e parë viktima ka pranuar tretman mjekësor, pasi që dyshohet se është therur me thikë...

Sot mot me diell dhe vranësira, të shtunën vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat maksimale do të arrijnë deri...

Mbyllet rruga në Brezovicë, ndalohet qarkullimi deri me këtë datë

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës ka njoftuar se sot do të fillojë asfaltimi i segmentit të rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit Në...

Rritet çmimi i biletave për autobusët në Kosovë

Çmimi i derivateve të naftës është ngritur dukshëm në Kosovë. E bashkë me këtë ngritje, qytetarët tani po paguajnë më shtrenjtë edhe biletën e...

384 tiketa të shqiptuara për mosrespektim të masave kundër COVID-it gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shqiptuar 384 tiketa për mospërfillje të masave kundër COVID-19. Edhe një ditë më parë, numri i gjobave...

MPB-ja ka një njoftim të rëndësishëm për furnizim me letërnjoftime

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka nënshkruar kontratën për furnizim me letërnjoftime. Nga kjo ministri janë deklaruar se nga muaji nëntor pajisja me letërnjoftime...

Prizren/ Thirrje për mbështetje financiare për prindërit me fëmijë të porsalindur

Komuna e Prizrenit ka hapur thirrje publike për aplikim për mbështetje financiare për të gjithë prindërit, banorë të komunës së Prizrenit, të cilët kanë...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

Lajmet e Fundit