5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Pulla e parë postare në botë do të shitet

Pulla e parë në botë do të dalë në ankand pas disa javësh.

“Penny Black” e papërdorur është pjesë e një dokumenti që pritet të shitet nga 4 deri në 6 milionë funte.

Ajo ishte pulla e parë postare në botë – dhe është nga fleta e parë e printuar ndonjëherë.

Është pjesë e një punimi të njohur si Dokumenti Wallace, i cili erdhi nga libri i dosjeve të reformatorit kryesor britanik të postës, deputetit Robert Wallace, transmeton Klankosova.tv.

Ajo u krijua në 1840, por është ende në gjendje absolutisht të pacenuar, transmeton Klankosova.tv.

Besohet se ka vetëm dy shembuj të tjerë të Penny Blacks të përsosur, të paplotësuar nga shtypja e parë, të dyja që ndodhen në koleksionin e Muzeut Postar Britanik.

Dokumenti Wallace është në pronësi të filatelistit dhe biznesmenit Alan Holyoake.

Si një nga koleksionistët kryesorë në botë të pullave, ai ka parë shumë sende të rralla në kohën e tij. Por për të, kjo është shumë e veçantë:

” Është një ikonë botërore, sepse në të vërtetë është vula e parë. Pra, është një pullë që erdhi nga fleta e parë e pullave që u shtypën”, thotë ai.

Holyoake bleu Dokumentin Wallace dhjetë vjet më parë për më pak se 50,000 funta, raporton AP

Më Shumë

Prizren, 6 aktakuza kundër 11 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur gjashtëdhjetedy (62) aktakuza kundër shtatëdhjetedy (72) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Murati për rritjen e tatimit në pronë: Rezultat i ligjit të miratuar nga Qeveria Haradinaj në vitin 2018

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se deri tek situata që përnjëherë disa fatura të tatimit në pronë kanë qenë më të larta,...

Lajmet e Fundit