19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Për bibliotekën e shkollës “12 Maji” në Ratkoc 150 libra dhuratë

Në ambientet e Shkollës së Mesme të Lartë “12 Maji” në fshatin Ratkoc të Komunës së Rahovecit, u mbajt orë letrare për shënimin e 550-vjetorit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Flakën e Janarit në nderim të rënies së vëllezërve Gërvalla e Kadri Zekës.

Organizimin e orës letrare e kanë nderuar me pjesëmarrjen e tyre shkrimtari i njohur Prend Buzhala, aktori Ismet Krasniqi-Lala piktori Idriz Berisha dhe shkrimtari Gjon Gjergjaj, që të gjithë nga klubi letrar “Vorea Ujko” nga Komuna e Klinës.

Përfaqësuesit nga klubi letrar “Vorea Ujko” nga Klina dhe drejtori i Shtëpisë së kulturës në Prizren i dhuruan bibliotekës së shkollës mbi 150 tituj librash me poezi e prozë dhe u lexuan poezi nga më të bukurat.

Avni Morina, drejtor i Drejtorisë Komunale të Arsimit, me këtë rast i ka falënderuar të gjithë të pranishmit me theks të veçantë përfaqësuesit e klubit letrar për dhuratën e çmuar që u bënë nxënësve të kësaj shkolle.

Nxënësit e SH.M.L“12 Maji”, para të pranishmëve kanë recituar vargje poetike dhe kanë shpalosur punimet e tyre.

Më Shumë

Pensionistët kërkojnë të trajtohen me dinjitet, lëshojnë pëllumba para Qeverisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve Shoqata e Pensionistëve të Kosovës ka organizuar aksion simbolik para Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ata kanë lëshuar pëllumba para Qeverisë,...

Hendboll, Rahoveci fiton derbin interesant me Vushtrrinë

Në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri të dielën është luajtur derbi i xhiros së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në...

Lajmet e Fundit