29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Prizren, 5 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 974 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 124 raste pozitive.

Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.
Numri total i rasteve pozitive është 17.263 raste nga 82.678 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 657 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 49 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.836 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.770.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 72 raste, komuna Gjilan 9 raste, komuna Mitrovicë 7 raste, komuna Fushë Kosovë 5 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Skenderaj 4 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Pejë 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Viti 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe komuna Lipjan 1 rast.

Më Shumë

21-vjeçarja humb jetën një orë pas dasmës, pa hequr ende fustanin e nusërisë

Një nuse e re vdiq nga një sulm në zemër, një orë pasi përfundoi dasma. Thuhet se Isra Shaaban u ndje tepër e lodhur...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

LDK: Haskuka po i shantazhon qytetarët

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në Prizren e quan shantazh ftesën e fundit të Komunës drejtuar tatimpaguesve që t’i fshijnë borxhet me këste, “ndryshe...

Kartoni i gjelbër për bashkatdhetarë, deklarohet Ministria e Financave

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar sot se mbulimi i kostos së policës kufitare/kartonit të gjelbër për bashkatdhetarët është i mundshëm vetëm...

Bebe Rexhen e “tradhton” bluza e hapur, i del gjoksi jashtë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, është mjaftë aktivë në rrjete sociale, ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta e saj e...

Komuna e Prizrenit arsyetohet se gjykata nuk e lejoi ta lirojë tregun “Qylhan”

Komuna e Prizrenit, arsyetohet se Gjykatën Themelore në këtë qytet nuk e lejoi ta lirojë tregun “Qylhan” Sipas Komunës, kjo gjykata 5 minuta para se...

Synimi i Serbisë, një dritare në deti

Shkruan: Fidan Shehu Gjatë shekullit të XIV Stefan Dushani arriti deri në Durrës me qëllim të vetëm daljen në deti. Plani i tij dështoi për...

Mbi 100 aksidente trafiku në Kosovë në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 114 aksidente trafiku, ka njoftuar Policia e Kosovës. Prej tyre 76 ishin me dëme materiale,...

Shkrepi me armë në një aheng familjar, 59-vjeçarit nga Krusha e Vogël i konfiskohet një armë

Policia e Kosovës ka konfiskuar një armë, një karikator, një fishek dhe një gëzhojë një 59-vjeçari në Krushë të Vogël. Sipas njoftimit të policisë gjatë...

Tayna pozon me këmbën lart në mur

Tayna ka joshur fansat me pamjet e publikuara së fundmi. Reperja Tayna është ndër të preferuarat e publikut shqiptar, shkruan lajmi.net. Ajo është aktive në rrjete...

Milani kërkon një tjetër sulmues, në ofensivë për Alexander Sorloth

Milani ka dështuar të fitoj shërbimet e sulmuesit brazilian Kaio Jorge, pasi atë e ka fituar Juventusi. Rossonerët kanë rikthyer sytë tek një tjetër objektiv...

Vatrat e zjarreve rikthehen në Suharekë

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka njoftuar sot se janë rikthyer vatrat e zjarreve në këtë komunë për shkak të temperaturave të larta. Në Shirokë...

Kur Fishta detyroi shkrimtarin serb të dalë jashtë një konference ndërkombëtare Letërsie në Romë

A e dini? Që Fishta ka detyruar një shkrimtar serb të dalë jashtë një Konference ndërkombëtare Letërsie në Romë? Viti dhe emri i serbit nuk saktësohen,por...

Trumpi urdhërohet t’ia dorëzojë Kongresit dokumentet për kthimin e taksave

Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara e ka urdhëruar Shërbimin për të Ardhura të Brendshme që t’ia dorëzojë Kongresit dokumentet e kthimit të...

Policia jep detaje për vdekjen e 64 vjeçarit në shtallën e tij në Novosellë të Malishevës

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me vdekjen e një personi në fshatin Novosellë të Malishevës, i cili dyshohet se ka humbur jetën...

Në Malishevë nuk ka asnjë rast aktiv me Covid

Situata me pandeminë Covid-19 në territorin e komunës së Malishevës, është e qetë dhe nuk ka asnjë rast aktiv. Përkundër testimeve të shumta që bëhen...

Lajmet e Fundit