16.9 C
Prizren
E diel, 11 Korrik, 2021

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton QRTK në Prizren.

Kjo ndërtesë gjendet në pjesën lindore të qytetit të Prizrenit, respektivisht në lagjen Ralin, rruga Hafiz Ismail Haki. Për nga pozita dhe lokacioni ku gjendet, karakterizohet si shtëpia e vetme e trashëguar nga silueta e hershme e lagjes Hafiz Ismaik Haki.

Ndërtesa i takon shtëpive me tipologji “shtëpi me çardak anësor”, të cilat supozohen të jenë të ndërtuara gjatë shekujve XIX. Sot këto grupe ndërtesash kategorizohen nga ndërtesat me kërcënim në zhdukje sipër dhe radhë të trashëguara deri më sot.

Formësimi hapësinor, proporcionet, organizimi i brendshëm, elementet e enterierit, trajtimi i fasadës ballore me çardakun anësor, paraqesin tiparet kryesore të kësaj ndërtese.

Përpos ndryshimeve të vogla në organizimin e ambientit të brendshëm dhe të jashtëm, shtëpia ka arritur ta ruaj deri më sot gjendjen e saj fillestare, me pak ndryshime.

Ndërtesa është e tipit asimetrik, e ndërtuar në terren të pjerrët, andaj edhe oborrin e vogël që ka pasur ka qenë e zhvilluar në drejtimin veri-jug, derisa me ndarjen e pronësisë, oborri ka mbetur në pronësi të trashëgimtarit tjetër duke mbetur kështu shtëpia aktuale pa oborr. Hyrja në ndërtesë mundësohet direkt nga rruga në anën perëndimore ku në nivelin e përdheses janë tre ambiente, dhoma në kat, holli si dhe lokali afaristë i adaptuar më vonë. Dhoma kryesore është hapësira më e sofistikuar, e cila cilësohet për nga elementet e brendshme, si tavani me rozetën tetëkëndëshe në mes, dollapët dhe jyklygët të vendosura brenda në mure, kamaret e vendosura brenda në mure me orientim kah muri perëndimor, dyshemeja e shtruar me dërrasa, musandra etj. Përpos dhomës kryesore shtëpia karakterizohet për nga elementi i çardakut anësorë. Mirëpo sot, kjo hapësirë për nga kushtet është mbyllur dhe është adaptuar si dhomë sekondare, ku pjesa e poshtme është mveshur me dërrasa, kurse pjesa e sipërme është mbyllur me 3 dritare nga druri.

Konstruksioni ndërtimor i objektit është prej mureve mbajtëse prej qerpiçi dhe hatullave të drurit, ndërsa në përdhesë një pjesë (cokla) është ndërtuar prej gurëve të ndryshëm. Në enterier janë të ruajtura pjesërisht tavane origjinale prej druri, dollape, musandra, dyshemeja prej dërrasave, etj.

Kulmi është tre ujorë, i punuar prej druri dhe i mbuluar me tjegulla të luguara tradicionale. Në kulm gjendet edhe lanterna (baxha) e orientuar kah jugu. Shtëpia sot është akoma e banueshme dhe në pronësi të familjes Rada.

Kjo shtëpi i është nënshtruar ndërhyrjeve restauruese – konservuese nga ana e Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren gjatë vitit 2018 në kuadër të zbatimit të programit masat preventive intervenimet emergjente.

Më Shumë

“Dhimbje e madhe”, Muharremaj viziton familjen e 18-vjeçarit që vdiq në vendin e punës në Slloveni

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj ka shprehur ngushëllime për vdekjen e 18-vjeçarit në Slloveni. 18-vjeçari vdiq derisa ishte duke punuar. “Sot e kam vizituar familjen...

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit, Jovenel Moise, u vra në një sulm në shtëpinë e tij. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i përkohshëm i këtij...

Milan dhe Juventus në garë për Luis Alberton

Milan dhe Juventus po mbajnë nën vëzhgim problemet midis Luis Alberto dhe Lazio, duke propozuar Alessio Romagnoli ose Federico Bernardeschi në shkëmbim. Trajneri i ri...

Noli i tha Zonjës Wilson: Zonjë, Shqiptarët më kanë porositur që t’ ju lutem që të kujtoni Shqipërinë, një vënt aq i varfër, pa...

Kur presidenti Wilsoni takoi Nolin, nuk mund të thuhet se presidenti amerikan ishte pa njohuri për Shqipërinë. Gjatë mandatit të parë të Wilsonit si...

Lumnije Rakaj zgjedhet kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren

Lumnije Rakaj është zgjedhur kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren. "Fuqizimi i gruas, ka qenë dhe do të jetë në vazhdimësi prioritet i Partisë...

Qindra biznese sytë nga Parku i Inovacionit në Prizren

Mbi 500 biznese kanë shprehur interesim fillestar për të investuar në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve në Prizren, i cili në të kaluarën kishte shërbyer...

1 vit burgim dhe 300 euro gjobë ndaj të akuzuarit që pranoi se kishte vjedhur katër bateri dhe 700 litra naftë në “Vala”

 Është shpallur fajtor dhe është dënuar me një vit burgim efektiv dhe me 300 euro gjobë i akuzuari Dardan Rexhepi, i cili nga Prokuroria...

Çeku për punësimet familjare: I vetmi kriter është profesionalizmi

Ministrit i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, thotë se Qeveria Kurti në 100 ditët e para të punës, dha sinjalet e para se...

I moshuari në Rahovec qëndroi për disa orë i vdekur në furgon derisa u gjet nga familja

Avdyl Elshani, 76-vjeçar është gjetur pa shenja jete në një furgon në Rahovec.  Persona të afërt me familjen e viktimës në kushte anonimiteti thanë për Sinjalin...

Këta janë dy të dyshuarit që e rrahën me shkop bejsbolli një qytetar në Malishevë

Në fshatin Senik të Malishevës, dy persona dyshohen se e kanë rrahur me shkop bejsbolli një qytetar, të cilit i kanë shkaktuar lëndime të...

Gjatë të premtes policia arrestoi 33 persona

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar 33 persona gjatë 24 orëve të fundit. Arrestimi i tyre ka ndodhur për shkak të veprave të...

“Piu ujë dhe ra në dysheme”/ Vdekja e 29-vjeçares pesë ditë pasi solli në jetë fëmijën

Për vdekjen e Ardita Muçës, 29-vjeçares, e cila ndërroi jetë pesë ditë pas lindjes së fëmijës së dytë, vetëm një ditë pasi kishte dalë...

Spitali i Prizrenit pa asnjë pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se në katër spitale të përgjithshme, aktualisht nuk është duke u trajtuar asnjë pacientë nga Covid-19. Ndërkaq,...

Plagoset me armë gjuetie një i mitur në Dragash

Një person i mitur është plagosur me armë të gjuetie në fshatin Glloboqicë të Komunës së Dragashit. Katër të mitur, dy vajza dhe dy djem,...

Gjendet pa shenja jete një person në Rahovec

Sot në rrugën “Xhelal Hajda” në Rahovec, është gjetur pa shenja jete një person. Kështu ka bërë të ditur një sinjalizues i Gazetës Sinjali, i...

Mësimdhënësit nga Kosova ia mësyjnë Durrësit për pushime

Dhjetëra mësimdhënës nga Kosova ia kanë mësyrë Durrësit për pushime. Në pushime me ta kanë shkuar edhe udhëheqësit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës...

Lajmet e Fundit