10.8 C
Prizren
E enjte, 25 Nëntor, 2021

Prizren: Dështon gjykimi ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune gjermane

Në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri dështoi mbajtja e shqyrtimit kryesor ndaj të akuzuarve Flamur Hoxha dhe Besim Rexhaj, raporton Drejtësia Sot.

Hoxha dhe Rexhaj, po gjykohen si bashkëkryerës të veprave penale “Shpëlarje parash” dhe Flamur Hoxha për veprën penale “Shmangie nga tatimi”.

Drejtësia Sot, njofton se shkak për shtyrje të këtij gjykimi ishte gjendja jo e mirë shëndetësore  e kryetarit të trupit gjykues, gjyqtarit Xheladin Osmani.

Përndryshe, në këtë shqyrtim nuk ishte i pranishëm as Prokurori Special Afrim Shefkiu, i cili paraprakisht ishte njoftuar nga gjykata për mos mbajtje të shqyrtimit kryesor gjyqësor.

Në këto rrethana seanca e sotme nuk u mbajt, kurse ajo e radhës u caktua për 31 janar 2022 me fillim në ora 10:00.

Kujtojmë se pas kthimit të rastit në rigjykim nga Gjykata e Apelit, respektivisht nga 26 tetori i vitit të kaluar për këtë rast janë caktuar 11 seanca, nga të cilat 9 kanë dështuar të mbahen për arsye objektive dhe subjektive.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Një person është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga gjykata, është arrestuar i...

Florian Marku-Jorick Luisetto, statistikat e dy boksierëve para ndeshjes së sotme

Boksieri i mirënjohur shqiptar, Florian Marku do të rikthehet sonte në ring.Marku do të përballet sonte me francezin Jorick Luisetto në Londër. Gjegjësisht, boksieri nga...

Shikoni se si shoferi vozitë në korsinë e kundërt në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një qytetar ka rrezikuar veten dhe të tjerët teksa ka vozitur në shiritin e gabuar në autostradën “Ibrahim Rugova”. Në një video të dërguar në...

Një vit nga vdekja e Maradonës

25 nëntor 2020, ora 17:30, nga Argjentina shpërndahet lajmi se Dieago Armando Maradona ka ndërruar jetë. Ishte një pasditë e ftohtë në Champions League. 25...

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

  PRESSING, Fitorja e LDK-së në Prishtinë   PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit Lajme Gazeta Express 22/11/2021 14:55 Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar...

Krasniqi thotë se Gjykata Supreme do ta ketë fjalën e fundit për Dragashin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur për procesin zgjedhor e që ai ndihet krenar me numrin e komunave të fituar nga ky subjekt...

LDK në Dragash kundërshton vendimin e PZAP-ës, do t’i drejtohet gjykatës

hefi i Shtabit të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash, Qamil Kolloni, e ka kritikuar Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa pas anulimit të...

Sandra Bullock: Vajza ime do të jetë presidente e ShBA-së!

Aktorja e njohur Sandra Bullock ka deklaruar se vajza e saj 9 vjeçare Laila do të bëhet presidente e SHBA-së. Gjatë një paraqitjeje në People...

Ndihmoi në rastin e grabitjes dhe plagosjes në Prizren, 30 ditë paraburgim për personin e katërt që u arrestua ditë më parë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë ndaj të pandehurit A.A., për...

Suharekë/U fsheh në tavanin e shtëpisë, si tentoi 27 vjeçari të vidhte në shtëpinë e mërgimtarit

Është arrestuar mbrëmë një person me inicialet J.B., 27 vjeçar pasi që i njëjti ka tentuar të kryej vjedhje në një shtëpi në Suharekë,...

Ekrem Kastrati i pari kryetar i ri komune që merr detyrën

Është bërë pranim dorëzimi i detyrës së Kryetarit të Komunës së Malishevës. Kryetari i zgjedhur i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati e mori detyrën nga...

Barcelona gjithmonë e më afër Coman

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, mund të fillojë shpenzimet e tij në Camp Nou duke nënshkruar me lojtarin e Bayern Munich, Kingsley Coman. Raportohet se...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë për një rast tentim dhunimi në Prizren

Është arrestuar një shtetas i Shqipërisë, i dyshuar për një rast tentim dhunimi në Prizren që ka ndodhur më 9 nëntor. Policia e Kosovës ka...

Vdes një person pasi ra në një humnerë në Prevallë

Ka vdekur një person, pasi i njëjti sot gjatë ditës ka rënë në një humnerë në Prevallë. Rastin për Express e ka konfirmuar zëdhënësi i...

Prizren: Dështon gjykimi ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune gjermane

Në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri dështoi mbajtja e shqyrtimit kryesor ndaj të akuzuarve Flamur Hoxha dhe Besim Rexhaj, raporton Drejtësia Sot. Hoxha dhe Rexhaj,...

A do të martohet sërish Jennifer Lopez?

Jennifer Lopez, e cila është në lidhje me Ben Affleck që nga muaji prill, tha për “Today” të enjten se ajo ende beson në...

Lajmet e Fundit