28.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Procesi i liberalizimit të vizave mbetet prioritet kryesor

Thaci7-05Kryeministri i Hashim Thaçi ka thënë se sot në takimin e Komitetit Drejtues për Liberalizimin e Vizave se pavarësisht zhvillimeve rreth marrëveshjes me Serbinë procesi i liberalizimit të vizave mbetet prioritet kryesor për qeverinë.

Kreu i ekzekutivit kosovar u ka kërkuar më shumë angazhim anëtarëve të kabinetit të tij dhe gjithë segmenteve të kyçura në obligimet që dalin në udhërrëfyesin për liberalizmin vizave .

Në takimin e karakterit diskutues për paketën legjislative që lidhet me liberalizmin e vizave kryeministri Thaçi ka thënë se ka ende shumë punë për t’u bërë.

Ai ka thënë se Kosova ene nuk është në pikën ku dëshiron të jetë në këtë proces dhe për këtë arsye ka kërkuar të mos ketë situata lodhje apo relaksimi

Kryeministri ka kërkuar intensifikim përpjekjesh dhe ka shprehur optimizëm se kosovarët së shpejti do të kalojnë në Listën e Bardhë të Shengenit.

Autoritet e BE-së së fundi kanë kërkuar nga institucionet vendore hapa më të shpejt në finalizimin e aktet ligjore, nënligjore dhe strategjitë e nevojshme për të përmbyllur pakon Legjislative.

Më Shumë

Shkrimtarja e 60 çmimeve, Isabel Allende, 80 vjeçe: Ende dua të shkruaj

Duke qenë një nga shkrimtaret e spanjishtes, më të lexuarat në botë, Allende vazhdon të luftojë për të drejtat e grave dhe të shkruajë...

Era Istrefi merr vëmendje me një nga paraqitjet e fundit, thekson linjat trupore në veshjen plot stil

Këngëtarja e njohur shqiptare, Era Istrefi pas një pauze të gjatë është iu është rikthyer performancave muzikore. Pas lansimit të projekteve të reja, tashmë Era...

Lajmet e Fundit