17.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Protestojnë stdentët, rektorari rrethohet nga policia

Rektorati-studentet protestojneDhjetëra studentë protestues të Universitetin të Prishtinës, janë ballafaquar me rreth 100 policë të cilit e kishin rrethuar nga të gjitha anët rektoratin e UP-së.

Policët kishin ardhur aty para orës 07:00 të mëngjesit duke mos i lënë studentët të kalojnë deri te hyrja e retktoratit ku kishin planifikuar ta bllokojnë. Studentët protestues tani po qëndrojnë tek dyert e oborrit të rektoratit dhe kanë bllokuar atë.

Kjo është dita e pestë që studentët po e bllokojnë punën në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës. Ndryshe sot është paralajmëruar marsh protestues nga studentë, profesorë dhe pjestarë të shoqëri civile.

Para rektoratit kanë ardhur edhe pjestarë të njësisë speciale. Ata po ballafaqohen me studentë duke i penguar ata që të bllokojnë Rektoratin. Një student është i lënduar dhe është dërguar në trajtim mjekësor.

 

Më Shumë

Arrestohen dy gra në Prizren për prostitucion

Dy gra janë arrestuar në Prizren për mundësim ose detyrim në prostitucion. Policia në raportin 24-orësh të martën, njoftoi se ato janë dërguar në mbajtje...

Prindërit e Astrit Deharit japin deklaratë në polici në lidhje me vdekjen e djalit të tyre

Avokati Tomë Gashi ka bërë me dije se sot Xhemile Dehari dhe Avni Dehari, prindërit e Astrit Deharit, kanë dhanë deklaratë në Policinë e...

Lajmet e Fundit