3.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Rusia nis sot stërvitjet ushtarake me Bjellorusinë, pranë kufijve ukrainas

Rusia dhe Bjellorusia sot më 10 shkurt do të nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake.

Valery Gerasimov, kreu i Shtabit të Përgjithshëm rus, mbërriti në Bjellorusi një ditë më parë për të mbikëqyrur stërvitjet.

Rusia ka zhvendosur deri në 30 mijë trupa, dy batalione të sistemeve raketore S-400 dhe avionë të shumtë luftarakë në Bjellorusi.

Imazhet satelitore tregojnë se pjesa më e madhe e pajisjeve është zhvendosur në vende afër kufirit me Ukrainën.

Mediat, më herët raportuan se presidenti rus, Vladimir Putin, i tha homologut francez, Emmanuel Macron, se trupat do të largoheshin nga Bjellorusia kur të përfundonin stërvitjet më 20 shkurt.

Edhe nëse kjo ndodh, stërvitjet tregojnë se diktatori bjellorus, Alexander Lukashenko, është një aleat i fortë në politikën e Putin-it për Ukrainën.

Nga kufiri me Bjellorusinë, është vetëm rreth 130 milje (210 km) poshtë një autostrade për në Kiev, kryeqyteti i Ukrainës, dhe stërvitjet e përbashkëta i shtojnë një front të ri një sulmi të mundshëm rus në Ukrainë.

Ekziston gjithashtu një kërcënim nga jugu, ku Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë në vitin 2014, dhe nga lindja, ku Moska ka drejtuar një kryengritje kundër autoritetit të Kievit dhe ka grumbulluar trupa pranë kufirit Rusi-Ukrainë.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën për herë të parë në vitin 2014-ën, Lukashenko mbeti neutral, pavarësisht nga fakti që Bjellorusia dhe Rusia janë teorikisht pjesë e një “Shteti të Bashkimit”.

Ai refuzoi të njihte Krimenë e aneksuar si territor rus dhe mbajti marrëdhënie me presidentin e atëhershëm ukrainas, Petro Poroshenko.

Privatisht, ai i tha Poroshenkos se nuk do të lejonte që territori bjellorus të përdorej nga Rusia në asnjë sulm kundër Ukrainës.

Kur Volodymyr Zelenskiy u zgjodh në vitin 2019, Lukashenko përsëri zgjati dorën e miqësisë.

Më pas, në gusht 2020, protesta të mëdha shpërthyen në Bjellorusi, kur Lukashenko shpalli një fitore dërrmuese në një zgjedhje presidenciale të manipuluara.

Lëvizja e protestës arriti të rrëzonte regjimin e tij, por Lukashenko rifitoi kontrollin me një goditje.

Pasi qëndroi i heshtur për disa ditë, Kremlini përfundimisht vendosi të mbështesë aleatin e tij të mundimshëm, duke i ofruar Lukashenkos mbështetje financiare pasi shumica e vendeve perëndimore vendosën sanksione dhe refuzuan të njihnin rezultatet e zgjedhjeve.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Prizren: Nën ndikimin e alkoolit një grua sulmon një burrë në kafiteri

Gjatë ditës së djeshme një burrë në Prizren është sulmuar nga një grua e cila ishte nën ndikimin e alkoolit. Rasti sipas policisë ka ndodhur...

Mel C zbulon se kurrë nuk do të performonte në ‘Katar 2022’ as për një marrëveshje milionëshe si ajo e David Beckhamit

Mel C ka zbuluar se ajo do të refuzonte një ofertë për të performuar në vendin mikpritës të Kampionatit Botëror, Katar. Këngëtarja 48 vjeçe, tha...

Lajmet e Fundit