23.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Serbëve u duhen afro 80 mijë vota për t’i kaluar 10 ulëset e garantuara

zgjedhjet5Miratohet udhëzuesi për ndarjen e vendeve në Kuvendin e Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.
Për zgjedhjet e parlamentare të 8 qershorit, partitë nga komuniteti shumicë do të garojnë për 100 ulëse në Kuvend, derisa minoritetet luftojnë për 120 ulëse.

Dallimi prej zgjedhjeve të kaluara për minoritetet është se ato I hyjnë garës prej fillimit, por që vendet e garantuara u plotësohen, nëse këtë nuk arrijnë ta bëjnë me forcat e veta, përcjell koha.net.

Nëse merret për bazë rezultati i zgjedhjeve të vitit 2010, minoritetit serb i duhen diku mes 75-80 mijë vota për të kaluar pragun prej 10 vendeve./Koha Ditore/.

Më Shumë

95 vite më parë lindi revolucionari argjentinas Ernesto Che Guevara

Sot 95 vite më parë ka lindur revolucionisti dhe autori argjentinas Ernesto (Che) Guevara,  një figurë mjaft e njohur e shekullit XX-të, shkruan KultPlus. Ernesto...

Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje

Euro 2024 vazhdon sot me ndeshjet e radhës. Për dallim nga ditët e tjera që janë zhvilluar nga tri ndeshje, në orarin e ditës së...

Lajmet e Fundit