11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

SHBA nuk japin viza për disa imamë e udhëheqës të BIK-ut

bikDisa imamëve dhe drejtuesve të Bashkësisë Islame të Kosovës, SHBA-ja nuk do t’u lëshojë viza për një kohë, mëson Kohavisioni.

Ky hap vjen pas raportit vjetor të qeverisë amerikane që vë në pah rritjen e gjuhës urrejtëse dhe antisemite në mesin e predikuesve fetarë.

Imamët Shefqet Krasniqi, Irfan Salihu dhe Enes Rama, janë ata të cilëve u është përmendur emri në këtë raport. Po ashtu, këta imamë pritet të hyjnë në listën e zezë të presidentit të SHBA-së, Barack Obama.

Në raportin e Qeverisë amerikane për liritë fetare, përmendet edhe rizgjedhja për herë të tretë e kreut të Bashkësisë Islame, Myftiut Naim Tërnava, që sipas këtij raporti ishte e manipuluar.

Më Shumë

Real Madrid-i synon ta rikthejë Diaz-in, por futbollisti e dëshiron Milan-in

Brahim Diaz me kënaqësi do ta zgjaste qëndrimin e tij në Milano nëse do të ishte e mundur, por klubi i tij mëmë, Real...

Arrestohen dy person të kërkuar në Suharekë

Dy person janë arrestuar në Suharekë. Arrestimi i ure është bërë me urdhër të gjykatës, shkruan ‘PrizrenPress’ Suharekë 29.03.2023 – 03:15. Bazuar në urdhëresat e gjykatës...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit