5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Shpërblimet BAFTA 2014

skfjskfjsfÇmimi për filmin më të mirë shkoi te ‘12 Years A Slave’ në shpërblimet e Akademisë Britanike të Filmit për vitin 2014, derisa Chiwetel Ejiofor, mori çmimin si aktori më i mirë për rolin e tij në filmin e Steve McQueen.

Aktori britanik falënderoi regjisorin McQueen, që solli në ekran të madh një ngjarje të vërtetë, për kidnapimin e një burri me ngjyrë në shekullin e 19-të në kohën e skllavërisë në Amerikën Jugore.

Ceremonia u hap me performancën e Tine Tempah dhe Laura Mvula, para se Oprah Winfrey të ndante çmimin për filmin britanik ‘Gravity’.

Aventura në hapësirë, me yjet amerikan Sandra Bullock dhe George Clooney dhe me regji të meksikanit, u listua si film britanik për shkak të xhirimit në këtë vend dhe ekipi përgjegjës për efektet vizuale kishte bazën në Britaninë e Madhe.

BAFTA për produksion shkoi te adaptimi i novelës amerikane klasike të F Scott Fitzgerald, ‘The Great Gatsby’.

‘Gravity’ fitoi çmimin e dytë në mbrëmje kur u shpërblye për zërim derisa çmimi i montazhës shkoi te ‘Rush’.

‘The Act of Killing’, rreth vdekjes së skuadrës indoneziane e cila vrau mijëra persona në të 60-at, u shpërblye për dokumentarin më të mirë.

Shpërblimet për grim dhe flok, dhe dizajnimin e kostumeve u fituan nga ‘American Hustle’ respektivisht ‘The Great Gatsby’.

‘Gravity’ triumfoi sërish me fitimin e BAFTA, për muzikën origjinale, para se ‘Frozen’ u emërua si filmi më i mirë i animuar.

Emma Thompson prezantoi çmimin për rol dytësor për aktorin Barkhad Abdi, për rolin e tij si pirat somalez në ‘Captain Phillips’.

Duke pranuar këtë çmim, ai falënderoi bashkë-aktorin, Tom Hanks, dhe regjisorin Paul Greengras për ‘besimin në mua para se unë të besoja në vetën time’.

‘Gravity’ rrëmbeu edhe një çmim tjetër BAFTA për kinematografi para se çmimi për aktoren në rol dytësor të shkonte te Jennifer Lawrence për ‘American Hustle’.

Filmi për ngjarjen origjinale shkoi në ngjarjen e krimit në vitit e 70-ta në SHBA, për ‘Amercan Hustle’.

Steve Coogan dhe Jeff Pope u shpërblyen për adaptimin në ekran të ‘Philomena’, ngjarje rreth një grua irlandeze e cila kërkon djalin e tij të cilin ishte detyruar ta jepte për birësim.

Joely Richardson prezantoi çmimin për filmin në gjuhë të huaj për dramën italiane ‘The Great Beauty’.

Ylli i ‘12 Years A Slave’, Ejiofor u shpërblye si aktori më i mirë në rol kryesor, çmim që ju dha nga Uma Thurman.

Alfonso Cuaron u shpall regjisori më i mirë për ‘Gravity’ duke kaluar McQueen dhe të tjerët.

Cate Blanchett u shpërblye si aktorja më e mirë për rolin e saj në filmin e Woody Allen ‘Blue Jasmine’.

Më Shumë

Sonte Sivasspor-Ballkani, kampioni ynë kërkon fitoren e parë

FC Ballkani sonte luan sfidën e radhës në Ligën e Konferencës. Kampioni i Kosovës në fuqi, sonte në Turqi përballet me Sivasspor-in, në kuadër të...

Testamenti origjinal i Mit’hat bej Frashërit

Është një virtyt i madh të duam të jemi, ashtu si duam, të dukemi ose të rrëfehemi ashtu si jemi (Mit’hat Frashëri)… Me pseudonimet Lumo...

Lajmet e Fundit