13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Shqipëria rrezikon të mbetet pa rezerva uji

uji ne shqiperiShqipëria, vendi i dytë në Evropë për rezervat ujore, pas Norvegjisë, rrezikon të mbetet pa ujë.

Alarmin e kanë dhënë ambientalistët në Shqipëri, duke bërë shkaktar për gjendjen e krijuar ndërtimin pa kriter të hidrocentraleve në këtë vend nga ku kanë kërkuar njëherësh ndalimin e investimeve në hidrocentrale.

Gjatë raportimit në Komisionin e Veprimtarive Prodhuese e Mjedisit në Parlamentin e Shqipërisë, ambientalisti i Ministrisë së Mjedisit dhe Administrimit të Ujërave, Eduard Cani, deklaroi se aktualisht nuk ka një strategji për mbrojtjen e burimeve ujore dhe duhet ndërhyrje sa më parë.

“Ndalimi i investimeve si në vepra të mëdha, si hidrocentrale, të ndalohet menjëherë, jo më leje, deri në përgatitjen e vlerësimit strategjik mjedisor dhe sigurimit të balancës ujore.

Ministria e Mjedisit po punon për strategjinë dhe verifikimin e sa ujë kemi në Shqipëri, sepse ne nuk e dimë sa ujë kemi në Shqipëri. Deri në atë moment ne do të ishim të lumtur që institucionet të ndalojnë të paktën derisa të qartësohet situata në dhënien e lejeve, sepse do jetë kosto e shtuar dhe e pamenaxhueshme për të ardhmen”, tha Cani…

Më Shumë

Pezullim dhe gjobë për Ronaldon pasi ofendoi tifozët në Arabine Saudite

Cristiano Ronaldo është dënuar me një ndeshje pezullim dhe është gjobitur për një gjest të supozuar ofendues ndaj tifozëve. Legjenda e Manchester United dhe Real...

Avokatët e shoferit që aksidentoi me veturë burrin e Shkurte Fejzës: Aksidenti ndodhi pa qëllim, klientit tonë iu konfiskua telefoni

Dy avokatët Gent dhe Blend Gjini, që përfaqësojnë shoferin që ka aksidentuar Hajrush Behlulin, kanë bërë një deklaratë për Telegrafin duke thënë se konfiskimi...

Lajmet e Fundit