13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Kuvendi i ri nuk rrezikon të shpërndahet

Kuvendi i Kosoves 7Procesi në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me procedurat që janë ndjekur për zgjedhjen e Isa Mustafës në postin e kryetarit të Kuvendit nuk pritet të rrezikojnë mandatin apo të qojnë këtë legjislaturë në shpërbërje.

Ekspertët e çështjeve juridike e politike rikujtojnë se bëhet fjalë për kontestimin e zgjedhjes së organeve të Kuvendit, kryetarit dhe kryesisë, por jo edhe të konstituimit të organit më të lartë ligjvënës në vend.

Fisnik Korenica nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, ka vlerësuar se Kuvendi mund të konsiderohet i konstituuar që nga momenti kur deputetët dhanë betimin. Kurse kontesti në kushtetuese vazhdon për organet drejtuese, kryetarin dhe kryesinë./Tribuna/.

Më Shumë

Dëshmitari serb nga Prizreni pretendon se u keqtrajtua nga UÇK-ja

Dëshmitari i mbrojtur i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, i 47-ti me radhë, ka nisur dëshminë në Dhomat e Specializuara në rastin në të...

Vitia: Fondi për sigurimet shëndetësore nuk ka pasur kapacitet në këtë proces, vetëm është grumbulluar borxhi prej 30 milionë eurove

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës të jashtëzakonshme që po mbahet në Kuvend rreth Shqyrtimit të Propozim- rezolutës për gjendjen në shëndetësi dhe...

Lajmet e Fundit