11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Specialja, me 15 gjyqtarë e prokurorë ndërkombëtarë

EULEX-kosoveBurime nga Ministria e Drejtësisë kanë thënë se Gjykata Speciale do të ketë prokurorë dhe gjyqtarë të posaçëm, por nuk përjashtohet mundësia që një pjesë e kësaj gjykate të jenë edhe prokurorë dhe gjyqtarë nga radhët e EULEX-it, të cilëve tashmë u mbaron mandati, shkruan Kosova Sot.

Gjykata Speciale do të financohet nga Brukseli dhe do të ketë një dhomë të veçantë në Prishtinë, e një tjetër në një nga shtetet evropiane, në të cilat do të trajtohen dëshmitarët e mbrojtur.

Themelimi dhe vënia në funksionim e Gjykatës Speciale në Kosovë, tashmë, me miratimin e Kuvendit është fakt i kryer. Kuvendi i Kosovës, pak ditë më parë mbështeti transicionin e mandatit të EULEX-it dhe konfirmoi angazhimin për krijimin e një Gjykate Speciale.

Ndërkaq, nga Bashkimi Evropian ky hap u komentua si një element që do të përmirësonte sundimin e rendit dhe të ligjit në Kosovë.

Më Shumë

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

Jul Deda: Unë e fitova Big Brother Vip. Gjërat do sqarohen!

Aktori Jul Deda ka zgjedhur të flasë dy ditë pas finales se Big Brother Vip, me një video në Instagram. Juli falënderon mbështetësit e...

Lajmet e Fundit