19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe përkthyesi Amik Kasoruho

Amik Kasoruho-shkrimtar e perkthyesËshtë ndarë sot nga jeta shkrimtari dhe përkthyesi i njohur Amik Kasoruho. Ai ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare.

Kasoruho është autor i disa librave si: “Një ankth gjysmëshekullor” (1997), “Çmimi i një ëndrre” në (2000) dhe përkthyes i shumë autorëve të njohur botërorë si Pirandello, Isabel Allende, Harold Robbins, Patrick O’Brian, John Selby etj.

Kasoruho është fitues i çmimit special të jurisë në konkursin Eks&Tra për shkrimtaret emigrantë në vitin 1999. Ndërsa në vitin 2000 mori çmimin “Civitas-Arberia 2000 Calabria”.

Amik Kasoruho është dekoruar nga presidenti Bujar Nishani me Urdhrin “Nderi i Kombit”.

Më Shumë

Qytetarët sot të mos i përdorin pikat e kalimit kufitar me Serbinë

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën (sot) të...

Nënëkryetari Kujtim Gashi nderon martirët e ‘Lagjes së Trimave’ në Prizren

Nënëkryetari i Komunës së Prizrenit, Kujtim Gashi, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e...

Lajmet e Fundit