17.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Stuhia e borës në Buffalo e kthen qytetin në ‘zonë lufte’

Një stuhi e fortë dimri që ka përfshirë Amerikën e Veriut ka lënë qytetin e Buffalo, Nju Jork, duke u dukur si një zonë lufte, tha guvernatorja e shtetit.

Të hënën qyteti regjistroi 25 vdekje, nga 13 të dielën, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Kjo është një luftë me nënën natyrë dhe ajo na ka goditur me gjithçka që ka që nga e enjtja”, tha Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul.

Gjendja e stuhisë, e cila është zgjatur nga Kanadaja deri në kufirin me Meksikën, ka mbytur të paktën 50 njerëz në mbarë vendin.

Rajoni rreth Buffalo, në veri të Nju Jorkut, është prekur më keq.

Guvernatori Hochul, një vendas në Buffalo, tha: “Është si të shkosh në një zonë lufte dhe automjetet përgjatë anëve të rrugëve janë tronditëse”.

Ajo tha se banorët po përballeshin me një “situatë kërcënuese për jetën”, pasi shumë automjete të urgjencës nuk ishin në gjendje të arrinin në zonat më të goditura ose kanë ngecur në dëborë.

Më Shumë

Kurti – Fejzës: Në ditët e errëta të robërisë, na keni frymëzuar e ngushëlluar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë mbrëmë në koncertin e këngëtares së mirënjohur, Shkurte Fejza, “50 vjet zëri i kombit”, në 50- vjetorin...

Projekti i bashkëfinancuar i mbjelljes së boronicës në Prizren: 2.4 hektarë të mbjella me sukses

Projekti i bashkëfinancuar nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për mbjelljen e boronicës po vazhdon me sukses në territorin e Komunës së Prizrenit....

Lajmet e Fundit