8.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Temperaturat sot shkojnë deri në 37 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka paralajmëruar se situata meteorologjike do të vazhdojë të mbetet e njëjtë në vendin tonë.

Kjo gjendje, vjen si pasojë e prezencës së masave të nxehta të ardhura nga Afrika Veriore.

Temperaturat minimale pritet të sillen ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-37 gradë Celsius.

“Temperaturat minimale mbeten pothuajse konstante me ditët e fundit , ndërsa maksimalet e ditës parashihen të kenë ulje të lehta. Minimalet ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-37 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga perëndimi dhe jugperëndimi e lehtë dhe lokale e fortë”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

IHMK fton qytetarët që t’i respektojnë këshillat e IKSHPK-së dhe që të mos ndezin zjarre, sepse fuqia e tyre mund të jetë e madhe sa që të rrezikohet edhe jeta e njerëzve.

Më Shumë

Superliga e femrave rikthehet me derbin Prishtina-Bashkimi

Java e tetë e Superligës së Femrave do të sjellë derbin ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit. Këto dy skuadra së fundi u takuan në Ligën Unike,...

Veliaj: U kam propozuar presidentit dhe Ramës që t’u jepen të gjithë kosovarëve pasaporta të Shqipërisë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj sot ka pritur në takim këngëtaren me origjinë shqiptare Dua Lipa, të cilës i është dhënë nënshtetësia e Shqipërisë. Në këtë...

Flamuri dhe qeni

Moti për sot

Lajmet e Fundit