3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Thaçi kujton Ibrahim Rugovën

Thaci7-03Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar Presidentin e ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova, i cili, nesër, më 21 janar, ka përvjetorin e 8 të vdekjes, kur humbi betejën me kancerin në mushkëri.

Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, Kryeministri ka deklaruar se Rugova ishte një personalitet i spikatur.

“Nesër bëhen tetë vjet prej kur u nda nga jeta ish-Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova.”

“Ai ishte një personalitet i spikatur që i dha shumë letërsisë, shkencës dhe politikës shtet-formuese të popullit tonë.”

“Institucionet e Republikës së Kosovës e vlerësojnë dhe e respektojnë angazhimin e ish-Presidentit Rugova për pavarësinë e vendit”, ka shkruar Kryeministri Hashim Thaçi.

Më Shumë

Moti për sot i vranët dhe me reshje shiu

Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të fryjë nga juglindja,...

Mësimdhënësit e mirëpresin vlerësimin për licencë të avancuar

Një pjesë e madhe e mësimdhënësve po e mirëpret paralajmërimin e Ministrisë së Arsimit se nga qershori i këtij viti, mësimdhënësit të cilët janë...

Lajmet e Fundit