14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

“Tre tenorët”, dedikim artistëve nga Kosova

Festivali tre tenoretEdicioni i 14-të i koncertit “Tre tenorët”, që mbahet tradicionalisht në Tiranë iu dedikua artistëve nga Kosova.

Ramë Lahaj, Faik Hondozi dhe Liridon Sadriu, ishin tre artistët që performuan mbrëmë në skenën gjigante të këtij koncerti, që u dominua me arie, muzikë napoletane e muzikë qytetare.

Në skenë u ngjit dhe violinisti me nam botëror, Shkëlzen Doli, i cili ishte mysafir special i kësaj ngjarje dhe interpretoi një vepër të Fritz Lang, së bashku me sopranon Ramona Tullumani.

Sipas medieve shqipatare, koncerti “Tre tenorët” konsiderohet si një ndër shfaqjet më të rëndësishme të muzikës lirike në vend. Orkestra simfonike në këtë koncert është udhëhequr nga dirigjenti i njohur amerikan Glen Cortese.

Më Shumë

Lajmet e Fundit